Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć!

Czy może być coś piękniejszego od nowego numeru Kalejdoskopu na Twojej skrzynce mailowej z samego rana? Oczywiście, że nie! Dlatego tym razem nie przedłużam, życzę udanej niedzieli i przyjemnego czytania!

1. Podcast o tematyce leczenia kontuzji, lecz jest to tylko temat przewodni – w podcaście bardzo dużo jest informacji o kwestiach związanych z opieraniem się o naukę oraz metody inne niż naukowe. Na tapet wzięte zostały kontrowersyjne tematy, m.in. rola pracy dotykiem/masażem przez fizjoterapeutę czy kwestia tzw. biohackingu. Ciężko o streszczenie tego podcastu, ponieważ jest on po prostu ciekawy i warty wysłuchania w całości (co nie znaczy, że należy go przyjmować całkowicie bezkrytycznie).

– Leczenie Kontuzji Poparte Badaniami, Trening Profesjonalnego Sportowca – Artur Mohr #31 (Podcast, PL)

#fizjoterapia #nauka #zdrowie

2. Niedługo wybory. Choć wydaje się, że “nie mamy na nic wpływu” to widzimy jednak, że od rządzących w jakiejś mierze zależy to, co dzieje się z losami kraju. To, jak dzieje się w kraju, ma bezpośredni wpływ na naszą jakość życia, warunkuje wiele obszarów, takich jak dostęp do usług zdrowotnych, wysokość wynagrodzeń, czy chociażby dostęp do sklepów w niedziele. Na poniższej stronie znajdziesz opisy programów wyborczych startujących partii, aby możliwe było rozsądne głosowanie. Pamiętaj, że każdy głos się liczy i warto wziąć udział w wyborach, aby pomóc choć trochę w budowaniu kraju, w którym będzie się żyć.

PS: Jeśli mieszkasz w innym miejscu niż zameldowanie, możesz zgłosić chęć głosowania w innym miejscu pod tym linkiem: https://www.gov.pl/web/gov/zmien-miejsce-glosowania

– Przewodnik OKO.press na wybory 2023. Tu znajdziecie program wyborczy interesującej Was partii (Artykuł, PL)

https://oko.press/wybory-2023-program-wyborczy-przewodnik

#kraj #informacje #polska

3. Ciekawy opis przypadku problemów z kręgosłupem jednego z bardziej znanych polskich youtuberów sportowych. Mowa o “wypadniętym dysku”, czyli jednej z najczęściej występujących kontuzji kręgosłupa. Materiał jest o tyle istotny, że pokazany jest w nim mechanizm, w jaki sposób wygląda ten problem oraz częściowo omówione zostały metody leczenia oraz ćwiczenia wspomagające proces przywracania zdrowia. Warte obejrzenia chociażby dlatego, aby wiedzieć jak to wygląda, gdyby problem dotknął kiedyś nas, lub naszych bliskich.

Oby tak się nie stało, pamiętaj o podstawowych zasadach: dbaj o mobilność, siłę mięśni brzucha i okolic tułowia/bioder (we wszystkich płaszczyznach), nie przeciążaj się, a do najcięższych ćwiczeń (np. martwy ciąg) podchodź na dobrym zregenerowaniu i po porządnej rozgrzewce.

– Pokonałem Największy Problem W Moim Życiu (Film, PL)

#kręgosłup #fizjoterapia #dyskopatia

4. Opracowano preparat, dzięki braniu którego organizm myśli, że ćwiczy. Tak w uproszczeniu można opisać mechanizm działania substancji badanej na myszach przez naukowców. Jak możemy przeczytać w artykule, preparat “daje organizmowi niektóre z pożytków związanych z aktywnością fizyczną” bez treningu. 

Czy może być to przełomowy produkt? Być może, natomiast weźmy pod uwagę, że prace nad takimi substancjami trwają od dawna. Tutaj pojawia się dość poważny dylemat, ponieważ z jednej strony preparat może pomagać przy radzeniu sobie z otyłością, cukrzycą czy skutkami starości. Jednakże nie jest on w stanie zastąpić wielu innych korzystnych mechanizmów, aktywowanych przez aktywność fizyczną i póki co nie są znane długoterminowe skutki uboczne (krótkoterminowo nie występują). Czy gdyby taki preparat był dostępny np. w aptece, to skusił(a) byś się na jego stosowanie?

– Organizm myśli, że ćwiczy. Lek, który ma szanse pomóc w odchudzaniu (Artykuł, PL)

https://www.rmf24.pl/nauka/news-organizm-mysli-ze-cwiczy-lek-ktory-ma-szanse-pomoc-w-odchudz,nId,7050498#crp_state=1

#nauka #farmacja #medycyna

5. Dopamina to hormon przyjemności, prawda? A wcale nie! Chociaż zazwyczaj uznaje się, że dopamina “daje przyjemność”, to w rzeczywistości jest to neuroprzekaźnik odpowiedzialny za procesy motywacji, nagrody, ruchu i powtarzania aktywności. Pogląd, że dopamina to przyjemność wziął się z nieco błędnej interpretacji badań. Np. stymulacja wydzielania dopaminy sprawiała, że myszy częściej naciskały przycisk – a badacze uznali, że myszy naciskają przycisk, ponieważ czują przyjemność. Tutaj jednak wcale nie musimy mieć do czynienia z przyjemnością, a po prostu “popędem” do wykonania czynności. Gdy zablokujemy u zwierząt wydzielanie dopaminy, nie przestają one odczuwać przyjemności, ale przestają mieć “motywację do działania”. Co więc daje nam odczucie przyjemności? Przede wszystkim opioidy, w tym te produkowane przez nasz organizm.

– Please stop calling dopamine the ‘pleasure chemical’ (Artykuł, ENG)

https://www.theverge.com/2018/3/27/17169446/dopamine-pleasure-chemical-neuroscience-reward-motivation

#dopamina #motywacja #mózg

6. Higiena cyfrowa. Internet, elektronika i technologie dają nam naprawdę wiele, ale są to jednocześnie korzyści i zagrożenia. Największe zagrożenia elektronika sprawia dzieciom, których mózgi dopiero się rozwijają. Wykład porusza tę tematykę i jego zdecydowana większość to omawianie problemu. Jednakże prowadzący podaje pod koniec kilka wskazówek co robić, aby o higienę cyfrową dbać. Są to: kontrola używania (spędzania czasu przed ekranem), odkładanie smartfona poza zasięg wzroku, wyłączenie powiadomień, ograniczenie multitaskingu, używanie mózgu do czynności analogowych, dbanie o relaks i odpoczynek, posiadanie zainteresowań poza siecią, planowanie czasu bez internetu, dbanie o sen (w tym przede wszystkim nie korzystanie ze smartfona w łóżku), dbanie o relacje offline.

– Maciej Dębski – Czym jest higiena cyfrowa i w jaki sposób właściwie o nią zadbać? | Infoshare 2023 (Wykład, PL)

#elektronika #smartfon #internet

7. Niezdrowe przekąski niweczą korzyści ze zdrowych posiłków. Choć brzmi to banalnie, to po zastanowieniu się po prostu tak jest. Często nie zwracamy na to uwagi i uważamy, że odżywiamy się zdrowo. Jeśli jednak celem jest zachowanie prawidłowej masy (składu) ciała, to dokładając do “zdrowej diety” kilka niezdrowych przekąsek, możemy po prostu wyjść na zero lub mieć niepotrzebną nadwyżkę kaloryczną. Z samego artykułu nie dowiemy się wiele więcej, jednak jest to ciekawa przypominajka dla nas, aby po prostu zwracać uwagę na podjadanie. Często chęć zjedzenia czegoś może być zniwelowana przez: jedzenie głównych posiłków wolniej, spożywanie dużej ilości warzyw, wybranie na przekąskę np. owoców oraz po prostu picie odpowiedniej ilości płynów. Często bowiem tak naprawdę odczuwamy pragnienie, a nie chęć zjedzenia czegoś kalorycznego.

– Niezdrowe przekąski niweczą korzyści ze zdrowych posiłków (Artykuł, PL)

https://www.pap.pl/aktualnosci/niezdrowe-przekaski-niwecza-korzysci-ze-zdrowych-posilkow

#jedzenie #dieta #przekąski

8. Życie składa się z nawyków. Co prawda, wiele rzeczy robimy nieregularnie i świadomie, ale jeśli przyjrzeli byśmy się całkowitej linii czasu dnia, to zdecydowaną większość zajmą jednak czynności regularne (sen, higiena, jedzenie, praca, relaks…). To one składają się na jakość życia i warunkują nasze zdrowie i samopoczucie. Autor materiału zebrał 24 mikro-nawyki, które krótko opisał w materiale audio/video. Warto o nich pamiętać i wdrożyć je w życie. W komentarzach lista tych nawyków.

– 24 mikronawyki, które uzdrowią mózg i ciało (Audio/film, PL)

#nawyki #zdrowie #jakośćżycia

9. Strona, na której możesz porównać w zasadzie wszystko ze sobą. Kategorie obejmują głównie elektronikę, ale w porównywarce są też m.in. miejsca podróży, edukacja, jedzenie czy sport. Strona może przydać się przede wszystkim do porównania elektroniki przed zakupem, miast, uniwersytetów zagranicznych czy jedzenia. Przykładowo, możemy porównać wartości odżywcze jabłek oraz awokado, przez co po prostu możemy nauczyć się różnic pomiędzy wybranymi produktami.

– Versus – Compare everything (Strona WWW, multilang.)

https://versus.com/

#porównywarka #ciekawostki #informacje

10. Dobry zegarek sportowy może zwiększyć Twoje zaangażowanie w dbanie o zdrowie i aktywność fizyczną. To wniosek z wielu obserwacji, który potwierdziłem, niedawno kupując sobie taki sprzęt. Nowoczesne zegarki sportowe mają niezliczone funkcje, w tym m.in.: pomiar gotowości do treningu, sugestie jaki trening wykonać, szczegółowa analiza snu, analiza stresu, aktualny poziom energii, pomiar tętna i HRV, szacunek wydolności treningowej i wiele innych. Oczywiście warto nie popadać w skrajność w analizie tych parametrów, ale zdecydowanie pomagają one w prowadzeniu zdrowszego i bardziej aktywnego trybu życia. Jeśli zastanawiasz się nad takim zakupem dla siebie, raczej warto. Może to być też pomysł na prezent dla kogoś bliskiego.

– Wskazówka/informacja, bez linku

#zdrowie #smartwatch #aktywność

Złota Myśl Na Dziś: Wystawianie się na trudne sytuacje powoduje przyzwyczajenie się do nich, a więc zmniejsza odczuwany dyskomfort i stres podczas ich doświadczania

PS: Jakiś czas temu opublikowałem video na temat mojego udziału w zawodach HYROX. Jeśli chcesz, obejrzyj:

PS2: Jeśli czytasz to między ~7:30 a 9:00, to właśnie biegnę na Runmageddonie w Warszawie 🙂

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/

https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw

Archiwum Newslettera jest dostępne na stronie https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂