Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Dzisiaj zebrałem dla Ciebie ciekawostki, informacje, streszczenia i wskazówki z wielu różnych dziedzin: od ogólnego zdrowia, przez psychologię, po aplikacje i sztuczną inteligencję. Jeśli u Ciebie także napadało śniegu i (w przeciwieństwie do mnie) będziesz siedzieć cały dzień w domu – to z pewnością znajdziesz coś ciekawego do poczytania lub przesłuchania – a może nawet i do… porozmawiania 🙂

Życzę przyjemnego!

1. Dbanie o zdrowie to więcej, niż tylko aktywność fizyczna, sen, odżywianie, redukcja nałogów. To cały styl życia, a przede wszystkim system wartości i przekonań. To właśnie sfera psychologiczna stanowi fundament i jeśli ona będzie właściwa, cała reszta będzie tylko formalnością. Dokładnie o tym jest podlinkowana poniżej rozmowa, w której rozmówcy nie są ani grzeczni, ani mili – a nawet używają licznych wulgaryzmów i bezpośrednich określeń. Poruszone zostały tematy historii gościa (które go ukształtowały – i pokazują dobitnie jak ważna jak przeszłość i jak istotne jest pracowanie nad swoim charakterem), nawyków, testosteronu i libido, alkoholu, odżywiania, regeneracji i odpoczynku, dopaminy, pornografii i masturbacji czy mediów społecznościowych. 

Swoją drogą – czy jest tam coś, co nie było poruszane na ramach Newslettera Kalejdoskop? Prawdopodobnie nie. Czemu więc ludzie nie prowadzą idealnego, zdrowego i wysokojakościowego stylu życia? Pisałem o tym przed chwilą. Chodzi o fundamenty, które buduje się ciężką i wytrwałą pracą, m.in. słuchając rozmów takich, jak ta z poniższego linku.

– Jak zadbać o ZDROWIE? Nawyki niszczące mózg – Marek Fischer | Przygody Przedsiębiorców (Film/audio, PL)

#mentalność #zdrowie #psychologia

2. Przyszłość jest teraz. Jeśli należysz do “świata IT”, to zapewne znasz już ten temat. Jeśli nie, za chwilę poznasz. Mowa o “czat-bocie” ChatGPT, udostępnionym przez OpenAI. Co to znaczy i co to jest? Jest to bot, któremu możesz zadawać pytania. Niby nic niezwykłego, jednak ta sztuczna inteligencja zaskakuje swoją dokładnością, precyzją i merytoryką odpowiadania. Możesz zadać bardzo trudne i skomplikowane pytania, a ChatGPT sobie z tym poradzi. Najlepiej jest wpisywać pytania po angielsku. Sprawdź np. takie pytania:

— How to improve sleep?

— How to overcome procrastination?

— What is the best way to reconcile with parents after an argument?

– ChatGPT (Aplikacja, chatbot, ENG)

https://chat.openai.com/

#ai #informacje #wiedza

3. W jaki sposób działa propaganda i co wspólnego mają z tym bitwy szympansów? Otóż my, ludzie, działamy niestety w podobny sposób. Mamy genetycznie zaprogramowane rozróżnianie swoich i obcych, przy czym swoim zwykle ufamy, a obcych się obawiamy. Wykorzystują to często politycy, którzy poprzez manipulacje stawiają siebie w roli obrońców wartości i idei, próbując zjednać się z ludźmi, natomiast opozycję traktują jako zadających się z obcymi.

Na zaawansowanym etapie propagandy, gdy trzeba zrazić do siebie ludzi tak bardzo, aby ci np. poszli na wojnę, potrzeba wywołać wśród nich wstręt do drugiej strony. To wszystko opiera się o pierwotne, biologiczne mechanizmy i tylko dzięki świadomej edukacji, będziemy w stanie się temu przeciwstawić. Swoją drogą – zwróć uwagę, jak ten mechanizm działa między różnymi skłóconymi grupami społecznymi. Nawet na poziomie nieświadomym, jedni starają się odczłowieczyć drugich, wywołać do nich wstręt, co jeszcze bardziej napędza nienawiść i agresję.

– Nieoczywiste podłoża propagandy [Podcast] (Audio + elementy graficzne, PL)

https://www.youtube.com/watch?v=HjwFtdErA0I

#propaganda #wiedza #edukacja

4. Znaczenie słów, odpowiedzialność, sprawstwo, uczenie się, wyciąganie wniosków, cele, stabilizacja, wolność, bezpieczeństwo, marzenia, pasja, otaczanie się właściwymi ludźmi, odwaga, zaufanie do siebie, ryzyko, zaangażowanie. Wszystko to w jednym, dość krótkim wystąpieniu, które ma w tej chwili prawie 8 milionów wyświetleń – gwarantuję jednak, że wiele z tych wyświetleń to powtórki. Wystąpienie to bowiem ciężko jest „przełknąć na raz”. Jest to krótkie przypomnienie, w jaki sposób żyć, aby na starość cieszyć się z życia, a nie żałować go. Warto dodać to wystąpienie do kalendarza i ponownie odsłuchiwać je np. co roku.

– Pełna moc możliwości: Jacek Walkiewicz at TEDxWSB (Audio+video, wystąpienie publiczne, PL)

#wiedza #mądrość #wartowiedzieć

5. Pewność siebie to cecha, która niewątpliwie przydaje się w życiu. Gdy jest nadmierna może zaszkodzić, jednak zbyt niska pewność siebie jest zwykle gorsza w skutkach. Zwykle więc chcemy mieć pewność siebie w “górnych granicach normy”. Jak to zrobić? Przede wszystkim przez zmianę koncepcji. Pewność siebie to nie jest arogancja, ale asertywność i umiejętność zadawania pytań, a także umiejętność powiedzenia wprost tego, co się czuje. Zwykle to dzięki zadawaniu pytań jesteśmy w stanie poczuć się lepiej – wykorzystujmy więc to. W wielu życiowych sytuacjach wydaje nam się, że to my jesteśmy za coś odpowiedzialni i na nas spadnie wina za ewentualną niedoskonałość. Często jednak powinniśmy zdać się na innych – np. podczas wywiadu, cisza jest problemem dziennikarza/gospodarza, a nie gościa. Oprócz ogólnej wiedzy na temat tego w jaki sposób zachowywać się w różnych sytuacjach, niezbędna jest praktyka. Bez niej nie będziemy w stanie poprawiać się, co często zamienia się w błędne koło. Im mniej ćwiczysz, tym trudniej jest zacząć.

– PEWNOŚĆ SIEBIE. Wojciech S. Wocław. Jak zwiększyć pewność siebie w stresujących sytuacjach? (Audio+video, PL)

#pewnośćsiebie #psychologia #asertywność

6. Odsłuchuj artykuły jak podcasty. Żyjemy w zabieganym świecie i często nie mamy kiedy czytać. Wiadomo – dobrze jest nad tym pracować i tak dalej. Jeśli jednak chcemy coś przeczytać, a zwyczajnie nie mamy czasu – przyda się poniższa aplikacja. Pomoże ona przeczytać na głos dowolny tekst ze smartfona, zupełnie tak, jakbyś słuchał(-a) podcastu. Będąc na stronie z artykułem kliknij Share/Udostępnij i wybierz aplikację @Voice. Aplikacja w kilka sekund zbierze właściwy tekst ze strony i uruchomi syntezator mowy. Dodatkowym atutem jest możliwość swobodnego pauzowania/startowania czytania przez np. przycisk w słuchawkach.

– @Voice Aloud Reader (Aplikacja)

WWW: https://hyperionics.com/atVoice/

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hyperionics.avar

#czytanie #tekst #edukacja

7. Rozciąganie to nie tylko ćwiczenia ud. Często zapominamy o tym, że wiele innych stawów w naszych ciałach wymaga regularnego mobilizowania, aby służyć długo i bez bólu. Są to przykładowo: nadgarstek, staw skokowy czy obręcz barkowa. Ta ostatnia bardzo często ulega kontuzjom zarówno w sporcie jak i codziennym życiu, więc wymaga szczególnego wzmacniania. I oczywiście – okolice miednicy będą mieć wyjątkowe znaczenie, gdyż ta część ciała jest centralna i z miednicy niejako “wyrasta” kręgosłup – z którym to wiele osób ma problemy. Co więc robić? Po pierwsze, dowiedzieć się jakie ćwiczenia zwiększające mobilność możemy wykonywać. Do tego przydadzą się podlinkowane niżej filmy. Po drugie – zaplanuj, że poświęcisz 10 minut dziennie (najlepiej codziennie, choć równie dobrze będzie rzadziej) na wykonywanie tych ćwiczeń. Najlepiej w drugiej połowie dnia, gdy temperatura Twojego ciała będzie już wyższa – a jeszcze lepiej, gdy będziesz po treningu. Twoje ciało odwdzięczy Ci się, ponieważ odpowiednia mobilność to niwelowanie bólu, ryzyka kontuzji oraz lepsze samopoczucie i sprawność na co dzień.

– Unlock Your Mobility in 10-Minutes a Day! (Video, ENG)

– BIODRO – STAW ŻYCIA I Zestaw Naprawczy ZA DARMO! (Video, PL)

– Mobilne i Silne BARKI! Zestaw naprawczy ZA DARMO! (Video, PL)

#mobilność #rozciąganie #zdrowie

8. Aby schudnąć/przytyć, liczą się przede wszystkim kalorie. Jednak istnieją różne mechanizmy, które będą wpływać na to, ile tych kalorii dostarczymy. Jednym z takich mechanizmów jest ogólna ilość spożywanego białka. Jest to składnik pokarmowy, który w znacznej mierze warunkuje odczucie najedzenia się. Co więcej, według badań, znaczenie ma jak wiele białka dostarczymy w pierwszym posiłku. Im jest go więcej, tym większa szansa, że nie będziemy przejadać się w ciągu dnia. Tym samym może to doprowadzić do ograniczenia spożycia energii i chudnięcia.

Subiektywnie: zauważyłem ten mechanizm dawno oraz obserwuję go we współpracy z różnymi podopiecznymi od wielu lat. Wielokrotnie osoby, które miały problemy ze schudnięciem jadły po prostu za mało białka – np. około 0,8 g na kilogram masy ciała. Nawet u osób niećwiczących sugeruje się spożycie co najmniej 1,2 g na kg masy ciała, a u ćwiczących (zależnie od ilości ruchu) nawet 2-2,5 g. Tak, to dużo, jednak w wielu sytuacjach organizm tyle wymaga, aby prawidłowo funkcjonować. Pamiętaj aby starać się dobierać produkty tak, aby dostarczać jak najwięcej białka z niskoprzetworzonych, standardowych produktów – a nie tylko z suplementów i batoników proteinowych.

– Mała ilość spożywanego białka napędza plagę otyłości [BADANIE] (Artykuł, PL)

https://forsal.pl/lifestyle/zdrowie/artykuly/8586126,bialko-w-diecie-mala-ilosc-badanie-otylosc.html

Sprawdź też artykuł “Jak schudnąć”: https://sebastianchudziak.pl/jak-schudnac/

#białko #odchudzanie #dieta

9. Jeśli powtarzasz okresowo, np. co rok jakąś złożoną czynność, rozpisz sobie szczegółową procedurę robienia tego. Ja dla przykładu mam taką procedurę rozpisaną dla tworzenia podcastu (pomiędzy publikacjami jest często kilka miesięcy przerwy). Ty jednak możesz stworzyć sobie procedurę do czegokolwiek – nawet corocznego przyjęcia świątecznego, okresowej wizyty lekarskiej czy organizacji wydarzenia związanego z wolontariatem. W dokumencie rozpisz wszystkie rzeczy, o których warto pamiętać, które można zrobić, w jakiej kolejności je robić – a wraz z wykorzystywaniem takiej procedury, udoskonalaj ją w razie potrzeby.

– Wskazówka, bez linku

#lifehack #wskazówki #informacje

10. Jeśli znajdziesz wartościowy materiał, np. podcast, artykuł – rób z niego podobne streszczenie, jakie czytasz tu, w Kalejdoskopie. Dzięki temu zapamiętasz z materiału o wiele więcej. Warto wyrobić sobie z tego nawyk, ponieważ często nie skupiamy się wystarczająco na wartościowym materiale i tracimy przez to bardzo wiele. Natomiast przyswajanie materiału i jednoczesne robienie z niego notatki wymuszają uwagę i zrozumienie sedna treści. Ty oczywiście nie musisz dzielić się taką notatką – a możesz ją zachować dla siebie. Pamiętaj też, że możesz korzystać z dyktowania głosowego na swoim smartfonie, co może znacząco ułatwić pisanie.

– Wskazówka, bez linku

#uczenie #notatki #wiedza

Złota Myśl Na Dziś: Oczekuj najlepszego, akceptuj najgorsze

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/

https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw

Archiwum Newslettera jest dostępne na stronie https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂