Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Dobrze jest nieustannie stawiać sobie wyzwania, próbować nowych rzeczy, starać się tworzyć nowe nawyki, uczyć się nowych umiejętności manualnych, umysłowych itd. Warto jednak mieć w tym umiar i rozsądek – przede wszystkim robić to w zgodzie ze sobą i dla siebie, a nie na pokaz dla kogoś innego. Jednym wystarczy tylko trochę pracy nad sobą, inni będą rzeczywiście chcieli działać niemal bez końca. Jeśli należysz do grupy osób, którym wystarczy niewiele, zwróć tylko uwagę, czy nie są to po prostu wymówki. Najtrudniej bowiem jest ruszyć, szczególnie, gdy Twoja skala przyjemności jest mocno przesunięta i nie jesteś kimś przyzwyczajonym do zmian. Niezależnie od tego czy chcesz coś zmieniać, czy może pozostać na swojej ścieżce w swoim tempie, ten newsletter ma pomóc Ci się rozwijać i zdobywać wiedzę. Miłego czytania!

1. Profilaktyka leży, podobnie jak leży na kanapach mnóstwo ludzi narzekających na bóle pleców, słabą sylwetkę i różne choroby. I zarówno w jednym jak i w drugim przypadku, kluczem jest aby “się ruszyć”. Zamiast iść do lekarza gdy boli, powinniśmy chodzić do niego regularnie, w celu wykonania badań kontrolnych. Mowa tutaj zarówno o badaniach otrzymanych od lekarza rodzinnego, wszelkich badaniach obrazowych (jak USG brzucha) czy też badaniu jamy ustnej u dentysty. Profilaktyka kosztuje mniej, boli mniej i daje lepsze efekty, ale wymaga wspomnianego “ruszenia się”. 

– Pokaż mi zęby, a powiem ci ile będziesz żył. Interesujemy się zdrowiem tylko w ostateczności (Artykuł, PL)

https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1044061,zdrowie-higiena-profilaktyka-polacy.html

Jedną z opcji jest wpisanie do kalendarza cyklicznego wydarzenia z informacjami o badaniach, np. co 6/9/12 miesięcy badanie kontrolne u dentysty, wizyta u lekarza rodzinnego itp. Dobrze, gdy te wydarzenia są stworzone w różnych miesiącach, wtedy zwiększymy szansę na sukcesywną wizytę.

#zdrowie #zdrowiepubliczne #profilaktyka

2. Wyobraź sobie huśtawkę-równoważnię, na której chyba wszyscy bawiliśmy się za dziecka (a może i za dorosłego). Jeśli po obu stronach siedzą osoby o podobnej masie ciała, dużo łatwiej jest się huśtać, niż gdy zachwiana jest równowaga. Podobnie w naszch mózgach działa ból i przyjemność. Im więcej dostarczamy jednego, tym bardziej szala przechyla się w jego stronę. Oznacza to, że jeśli dostarczamy dużo przyjemności, będziemy potrzebowali coraz silniejszych bodźców, aby odczuwać jej jeszcze więcej. Jeśli ograniczymy bodźce dające prostą przyjemność, będziemy odczuwać jej więcej w codziennych sytuacjach. Warto w tym celu odpowiednio wykorzystywać pierwszą godzinę w ciągu dnia. Zamiast leżeć ze smartfonem w łóżku i “zamulać” spróbuj wystawić się na działanie światła i w miarę możliwość wyjdź na krótki spacer, aby uruchomić tzw. “przepływ optyczny”. Tego typu zmiany w zachowaniu mogą wydawać się czymś nieprzyjemnym i niekomfortowym, ale zastosowane w krótkim czasie poprawią skalę odczuwania bólu i przyjemności oraz będą korzystnie oddziaływać na zdrowie psychiczne.

– Neurobiolog: „Pierwsza Godzina o Poranku Jest KLUCZOWA” | Andrew Huberman & Anna Lembke Po Polsku (Film/audio, PL)

PS: Sam stosuję większość tego typu zasad, a nawet kilka więcej, już od dłuższego czasu. Wstaję od razu, nie robię drzemek, nie leżę ze smartfonem, wystawiam się na światło, ruszam się. Czuję się niesamowicie dobrze i dlatego przypominam o tym każdemu.

#motywacja #poranek #energia

3. Kreatyna to działający, skuteczny, bezpieczny i dobrze przebadany suplement. Jednym z jego głównych działań jest poprawa sprawności fizycznej w sytuacjach, które potrzebują wygenerowania dużej siły i mocy. Dodatkowo kreatyna w umiarkowanym stopniu może poprawiać pracę umysłu i przyczynić się do wzrostu masy mięśni. Na rynku jest jednak mnóstwo różnych form kreatyny, których producenci ścigają się w podawaniu korzyści ze stosowania właśnie tej jednej najlepszej. Która jest najlepsza? Ta, która jest najbardziej popularna i najlepiej przebadana: monohydrat kreatyny. Zawiera ona bowiem najwięcej “kreatyny w kreatynie”, czyli substancji właściwej w masie całego produktu. Pamiętaj, że kreatynę można spożywać regularnie, nawet przez długi czas.

– 💪🔍Różne formy suplementów kreatyny „pod mikroskopem”: fakty, o których na pewno nie wiecie! (Film/audio, PL)

– Creatine (Artykuł, ENG, był w Kalejdoskopie #39)

https://examine.com/supplements/creatine/

#suplementy #kreatyna #trening

4. Boli głowa, więc sięgasz po ibuprofen? Jest to skuteczny lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), jednak jeśli ma być stosowany, powinien być stosowany krótko i rzadko. Częste stosowanie dowolnych leków z grupy NLPZ może bowiem prowadzić do wielu różnych dolegliwości zdrowotnych, a nawet powodować tzw. bóle głowy z odbicia, co napędza błędne koło. Warto wziąć też pod uwagę możliwe interakcje z innymi lekami. Co do zasady, zawsze powinniśmy szukać przyczyny bólu, który odczuwamy, a w przypadku objawów przeziębieniopodobnych, powinniśmy szukać przyczyny lub rozważyć przyjęcie innych środków, np. paracetamolu. Profilaktyka zdrowia jest zawsze lepsza i skuteczniejsza niż stosowanie jakichkolwiek leków.

– Ibuprofen: przegoni ból, przyciągnie inne kłopoty – jak stosować bezpiecznie | Dr Bartek Kulczyński (Film/audio, PL)

#medycyna #leki #zdrowie

5. Polacy pracują długo i praca stanowi znaczącą część ich życia. Duża liczba godzin pracy (określana w skali tygodnia jako co najmniej 48 godzin) koreluje z wieloma negatywnymi czynnikami związanymi ze zdrowiem, produktywnością i pogorszoną jakością życia. Duże znaczenie ma m.in. to, jak obciążająca jest dla nas wykonywana praca. Hałas, nieodpowiednia temperatura czy brak kontroli nad godzinami pracy sprzyjają negatywnym skutkom. 

Subiektywnie: Powinniśmy jednak zastanowić się, czy tak długi czas pracy jest przyczyną, czy może skutkiem czegoś innego. Być może osoby, które pracują bardzo długo są po prostu w trudnej sytuacji. Może to być np. brak pieniędzy, ale też np. toksyczne środowisko w domu, z którego uciekają. Według mnie niebagatelne znaczenie ma także charakter wykonywanej pracy. Ja pracuję dużo i długo, ale lubię moją pracę i najprawdopodobniej wykonywałbym podobne zajęcia, gdybym był całkowicie wolny finansowo. 

– Długi czas pracy a zdrowie psychiczne i jakość życia – przegląd badań (Artykuł, PL)

http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BPC1-0003-0070

#praca #produktywność #zdrowie

6. Paradoks inspekcji (kontroli) to forma powszechnego złudzenia statystycznego. Istnieje większa szansa, że uzyskasz przekłamany, zbyt duży wynik szacunkowej ilości występowania X, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem trafisz na reprezentanta grupy, gdzie często występuje X. Przykładowo, linie lotnicze narzekają, że samoloty są puste, a pasażerowie, że jest w nich tłoczno. Obie grupy mogą mieć rację. Po prostu, gdy samoloty są puste, jest tam bardzo mało osób, które mogą to zauważyć. Gdy natomiast jest tłoczno, jest tam bardzo dużo osób – a więc dużo więcej osób zauważa przepełnienie. 

Inny przykład to oczekiwanie na transport publiczny. Może wydawać się, że zwykle bardzo długo czekasz np. na autobus. Te sytuacje zachodzą w pamięć, ponieważ… są dłuższe. 

Cóż – mając to zjawisko na uwadze, spróbujmy czasem spojrzeć na rzeczywistość w inny sposób. Ulegamy ogromnej liczbie błędów poznawczych, często niepotrzebnie się denerwując. Nasze mózgi są bardzo podatne na nie, a świadomość błędów poznawczych może zwiększyć ich zauważanie oraz zmniejszyć… ilość negatywnych emocji. Wiedza to podstawa 🙂

– The Inspection Paradox is Everywhere (Artykuł, ENG)

https://towardsdatascience.com/the-inspection-paradox-is-everywhere-2ef1c2e9d709

#psychologia #błędypoznawcze #ciekawostki

7. Test różnych zabezpieczeń do roweru/motoru. Od takich za kilkanaście złotych, do tych za ponad 500. Wnioski: większość z zabezpieczeń to tylko spowalniacze i każdy ze sprzętów da się otworzyć w kilka minut z wykorzystaniem narzędzi, które zmieszczą się w małym plecaku. Praktycznie żadne zabezpieczenie, nawet takie za kilkaset złotych nie ochroni przed kradzieżą. Co zrobić? Stosować co najmniej średniopółkowe zabezpieczenia i zostawiać swój pojazd w bezpiecznym, monitorowanym miejscu. Jeśli masz drogi pojazd, kup i schowaj w nim lokalizator GPS. Jeśli jeździsz rowerem tylko do pracy/na zakupy, pomyśl o kupnie mało wartego, używanego roweru, na który zazwyczaj złodziej się nie pokusi.

– PRAWDZIWY TEST ANTYKRADZIEŻOWYCH ZABEZPIECZEŃ MOTOCYKLOWYCH I ROWEROWYCH (Film, PL)

#bezpieczeństwo #zabezpieczenia #ciekawostki

8. Skoro o zabezpieczeniach mowa… lista kilkuset porad/wskazówek/inspiracji w zakresie personalnego bezpieczeństwa, związanego z użytkowaniem internetu i elektroniki, finansami, relacjami oraz bezpieczeństwem fizycznym. Przykładowe wskazówki, które według mnie warto wdrożyć w życie:

— Używaj silnych, unikatowych haseł oraz korzystaj z menedżera haseł.

— Regularnie aktualizuj programy, z których korzystasz oraz system.

— Regularnie wykonuj przeglądy ustawień bezpieczeństwa i prywatności na posiadanych kontach, sprawdzaj czy masz dostęp do ważnych baz danych, plików, kopii zapasowych.

— Zmień nazwy wszelkich urządzeń “Smart Home” widoczne w sieci WiFi na takie, które nie zawierają w sobie nazwy ich modelu/producenta.

— Skorzystaj z portali/narzędzi do blokowania możliwości wzięcia na Ciebie kredytu oraz informujących o próbach ich wzięcia.

— Nigdy nie pozostawiaj w miejscu publicznym swojego laptopa/smartfona itp. odblokowanego, nawet na chwilę.

— Zniszcz dokumenty z ważnymi, wrażliwymi danymi, jeśli te dokumenty nie przydadzą się już więcej. Użyj niszczarki lub spal je, nigdy nie wyrzucaj w całości do śmieci.

Od siebie dodam jeszcze, że ciekawą opcją jest zamontowanie w mieszkaniu monitoringu skierowanego na drzwi wejściowe. Kamera kosztuje niewiele i dostęp do przechowywania plików w chmurze to zwykle kilkanaście złotych miesięcznie. Oczywiście należy tu wybrać sprzęt dobrej firmy, ze względu na prywatność i przechowywanie danych. Warto dodatkowo podłączyć taką kamerę pod UPS oraz do routera z mobilnym internetem, aby potencjalny złodziej nie przechytrzył monitoringu odcinając kabel od zasilania i/lub internetu.

– The Ultimate Personal Security Checklist (Poradnik, ENG)

https://github.com/Lissy93/personal-security-checklist/blob/master/README.md

Wersja skrócona

https://github.com/Lissy93/personal-security-checklist/blob/master/2_TLDR_Short_List.md

#bezpieczeństwo #ochrona #internet

9. Nie potrzebujesz mieć wszczepionego pod skórę chipa, którym straszyli zwolennicy teorii spiskowych kilka lat temu. Nie potrafisz bez niego żyć. Nie wyobrażasz sobie nawet dnia bez niego, często budzisz się i zasypiasz razem z nim. Jesteś od niego uzależniony. To smartfon. Ludzie pozbawieni smartfonów nawet na jakiś czas często dziwnie się czują – odczuwają niepokój oraz wyraźnie zauważają, że czegoś im brakuje. Badania pokazują, że nadmierne korzystanie ze smartfona koreluje z problemami psychicznymi, w tym depresją, stanami lękowymi oraz ogólnym zmęczeniem. Smartfony zaburzają naszą uwagę i szkodzą kontaktom społecznym. Korzystanie ze smartfona przed snem pogarsza jakość snu, a to ciągnie za sobą wiele problemów zdrowotnych. Rzecz jasna, warto zastanowić się “co jest najpierw”: problemy ze zdrowiem, czy nadużywanie smartfonów. Odpowiedź, na podstawie badań i praktyki wskazuje, że jest to napędzające się błędne koło i jedno prowadzi do drugiego, a drugie do pierwszego. 

Co więc robić? Powoli, stopniowo wprowadzaj dowolne zmiany: Zablokuj powiadomienia, wyłącz dźwięki powiadomień i wibracje, dezaktywuj włączenie ekranu dla nowych powiadomień, trzymaj smartfona na dystans (np. w innym pokoju), używaj długiego hasła do odblokowania zamiast np. odblokowania twarzą lub odciskiem palca, kładź smartfona ekranem do dołu, schowaj ikony aplikacji, których nie chcesz używać, spisz listę rzeczy do zrobienia na smartfonie zamiast bezcelowego korzystania i zrób tylko rzeczy z listy, zmniejsz jasność ekranu, włącz czarno-białą paletę kolorów, odinstaluj nadmiarowe aplikacje, ustaw czarne, statyczne tło, włączaj tryb “nie przeszkadzać” lub tryb samolotowy podczas pracy.

– Why Disconnecting From Your Phone Is So Good for You—and How to Do It (Artykuł, ENG)

https://time.com/6219588/how-to-disconnect-phone/

#smartfon #zdrowiepsychiczne #uzależnienie

10. Niedawno się przeprowadzałem, a w moim mieszkaniu był remont łazienki i kuchni. W większości przebiegł sprawnie, poza drobnymi niedoskonałościami i terminem wykonania, chciałem się więc podzielić kilkoma wskazówkami, które uważam za ważne, jeśli planujesz remont.

— Podpisz umowę z wykonawcami i w miarę możliwości postaraj się zamieścić w niej termin końcowy (a za każdy dzień opóźnienia np. 100 zł mniej do zapłaty). Uważaj tylko, aby goniący termin nie spowodował, że fachowcy “odwalą fuszerkę”.

— Pracowników poproś o zdjęcia najlepszych prac, jakie do tej pory wykonywali i zapytaj na jakie trudności podczas nich się napotkali.

— Jeśli to możliwe, wymień instalację elektryczną na nową. Szczególnie, gdy aktualna ma już >15 lat. Zrób dokładne zdjęcia położenia wszystkich kabli, aby później ich nie przewiercić np. podczas montażu półek.

— Dobrze jest mieć kilka oddzielnych instalacji elektrycznych i oddzielnych bezpieczników do nich. Gdy zepsuje się jedna, możesz skorzystać z innej.

— Jeśli nowa instalacja hydrauliczna będzie czekać jakiś czas przed podłączeniem baterii, upuść z niej nieco wody, np. do wiaderka. Inaczej sitka mogą zapchać się skorodowanymi fragmentami.

— Aby upewnić się, że nic nie cieknie, wepchnij we wrażliwe miejsca trochę papieru.

— Jeśli jakiś fragment będzie na stałe schowany (np. za/pod szafką) i są tam skomplikowane instalacje (np. łączenia rur), pozostaw ten fragment odkryty i nie zabudowuj go płytkami.

— Kup zamykane na suwak drzwi foliowe, aby ochronić czystą część mieszkania od pyłu remontowego.

— Jeśli możesz, wynieś wszystkie drobne przedmioty do czystego pomieszczenia i owiń folią. Ich czyszczenie z pyłu, może być pracochłonne.

— Regał magazynowy z kilkoma półkami bardzo poprawia organizację w przeprowadzce, ponieważ na małym metrażu możesz postawić np. 5-6 dużych toreb/pudeł z akcesoriami.

— Segreguj narzędzia/akcesoria według ich funkcji/charakterystyki do oddzielnych koszyków/pudeł/toreb.

— W łazience zrób podwójny włącznik oraz zamontuj jasne, dzienne światło oraz drugie, wieczorne, o jasności około 100 lumenów. Dodatkowo warto zamontować w łazience lampkę nocną o mocy około 0,3-0,5 W, aby nie musieć zapalać światła w nocy, co może zaburzyć sen.

– Półki wnękowe pod prysznicem są 100x lepsze niż wiszące/przyklejane/przyczepiane do ściany.

Masz jeszcze jakieś wskazówki? Podziel się nimi w komentarzu lub odpisz na ten e-mail 🙂

– Wskazówki/lifehacki, bez linku

#remont #mieszkanie #budownictwo

Złota Myśl Na Dziś: Zawsze wykonuj na bieżąco wszystko, co możesz. To bardzo ułatwia życie.Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂