Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć!

Dziś krótki wstęp, bo po przeprowadzce mam ręce pełne roboty przy  sprzątaniu i porządkowaniu rzeczy (których swoją drogą mam chyba za dużo). Dlatego… życzę przyjemnego czytania 🙂

1. Czy rozciąganie się pomiędzy seriami ćwiczeń siłowych może zwiększyć wzrost mięśni? Nie mamy na to wielu badań naukowych, jednak z dostępnych kilku wynika, że… tak. Ponadto, efekt ten jest całkiem spory. Niestety, w opisach badań brakuje konkretnych wyjaśnień, dlaczego ta zależność ma miejsce.

Subiektywnie: z mojego doświadczenia wynika, że bardzo skutecznie działają zarówno superserie na mięśnie antagonistyczne (np. bicepsy i tricepsy naprzemiennie), jak i elementy ćwiczeń rozciągających/ogólnorozwojowych wplatane między serie. Pozwala to nieco bardziej odpocząć ćwiczonym mięśniom, zapewnia lepsze ukrwienie i zmniejsza odczucie negatywnego “przepompowania” mięśni, co pozwala na większą pracę w kolejnej serii. Może sam kiedyś pokuszę się o przeprowadzenie badań tego typu? 🙂

– Does STRETCHING Between Sets Help Build More Muscle? (Film, ENG)

#mięśnie #siłownia #trening

2. Program, który pozwala kilkoma kliknięciami przekonwertować wiele multimediów jednocześnie. Możemy np. zaznaczyć 15 nagrań video, wybrać odpowiednią opcję i minimalnym nakładem pracy skonwertować je tak, aby zajmowały jak najmniej miejsca. 

Podobnie, możemy zmienić np. różne formaty plików dźwiękowych do MP3 czy konwertować dokumenty. Program jest darmowy i otwartoźródłowy. Pamiętaj, że autorom tego typu oprogramowania warto zostawić kilka groszy przez dotację 🙂

– File Converter (Program, ENG)

https://file-converter.org/index.html

#programy #narzędzia #lifehack 

3. Zbiór informacji co zrobić i z czego korzystać, aby zwiększyć swoją prywatność w internecie. Artykuł porusza kwestie takie jak prywatność w dostępie do usług, odchodzenie od standardowych programów dostarczanych przez wielkie korporacje czy korzystanie z innych dostawców poczty e-mail/wyszukiwarek. Oczywiście nie musimy tego wszystkiego wdrażać od razu, jednak warto potraktować ten artykuł jako zbiór zadań, których zrobienie warto rozważyć w niedalekiej przyszłości.

– Cyfrowe postanowienia w 2022 roku (Artykuł, PL)

https://www.internet-czas-dzialac.pl/cyfrowe-postanowienia-2022/

#bezpieczeństwo #prywatność #internet

4. Planujesz remont? Albo chcesz zmienić coś w domu? Jeśli nie znasz się na budownictwie, wszystko może wydawać się niewykonalne. Jest jednak pewien kanał na YouTube, którego autor jest mistrzem w swojej dyscyplinie i dzieli się tym, co wie i potrafi w bardzo przystępny sposób. Po obejrzeniu kilku/kilkunastu odcinków może okazać się, że zaczniesz rozumieć nawet, w jaki sposób zrobić cały remont w swoim mieszkaniu. A do tego filmy po prostu… przyjemnie się ogląda.

– Mario Budowlaniec (Kanał YT, PL)

https://www.youtube.com/c/mariobudowlaniec

#budownictwo #remont #przydatne

5. Rytm dobowy to szereg różnorodnych zmian w organizmie zachodzących o konkretnych porach dnia. Co ciekawe, rytm dobowy występuje u niemal wszystkich organizmów żywych i jest on zachowywany nawet, gdy nie mamy dostępu do światła dziennego. Powinniśmy, w miarę możliwości, dopasowywać niektóre czynności, które wykonujemy w ciągu dnia, do rytmu dobowego. Mowa tu o wielu zachowaniach, takich jak sposób odżywiania, wystawianie się na konkretne światło czy też stresory (trening, morsowanie). Temat jest rozległy i ważny, dlatego warto jest edukować się w tym zakresie i spróbować, na miarę własnych możliwości, jak najlepiej go zrozumieć.

Subiektywnie: Najważniejsze jest, abyśmy nie naświetlali się niebieskim, jasnym światłem wieczorem, nie najadali się przed snem, a z rana wystawili się na światło i choćby lekką aktywność ruchową. Pamiętajmy też, że niezależnie od chronotypu i własnych preferencji, godziny snu silnie odbiegające od naturalnej nocy będą odbijać się negatywnie na zdrowiu.

– Chronobiologia, RYTM DOBOWY, ketoza, neurotyzm – Dawid Dobropolski – Biohacking i nie tylko #13 (Podcast, PL)

#zdrowie #sen #rytmdobowy

6. Manipulacje w telewizji. Temat był już kiedyś poruszany na łamach Newslettera, ale jest na tyle istotny, że warto o nim przypominać – szczególnie, gdy powstają nowe materiały. Autor filmu omawia, w jaki sposób manipuluje Polska Telewizja Publiczna TVP. Większość elementów manipulacji opiera się o psychologiczne sztuczki, uderzające szczególnie w mniej inteligentną część społeczeństwa. Filmy, takie jak ten warto udostępnić np. swoim rodzicom i osobom, które mają bezpośredni kontakt z oglądającymi TVP lub sami ją oglądają. Świadomość połączona z działaniem jest kluczem, aby chronić się przed propagandą.

– Manipulacja w TVP – Jak kłamie POLSKA TELEWIZJA (Film, PL)

#manipulacja #propaganda #psychologia

7. Odchudzanie a wiek. Komu łatwiej jest schudnąć: dziecku czy dorosłemu? U osób starszych odchudzanie często jest bardziej problematyczne, ze względu na wiele czynników, takich jak (niewielki, ale jednak) ogólny spadek tempa przemiany materii, inny tryb życia, czy też postępujący zanik masy mięśniowej. W przypadku dzieci, jeśli postępuje nadwaga, może dochodzić do hiperplazji elementów komórek tłuszczowych, czyli po prostu zwiększenia ich ilości. U dorosłych hiperplazja jest mniejsza, zachodzi w większym stopniu hipertrofia, czyli wzrost komórek istniejących. Oznacza to, że jeśli w młodszym wieku miało się nadwagę, to w wieku dorosłym będzie trudniej schudnąć. 

Pamiętajmy jednak, że trudniej nie oznacza, że nie da się schudnąć. Podstawą jest bilans kaloryczny, ruch i zdrowe nawyki.

– Komu łatwiej schudnąć i dlaczego: dziecku czy dorosłemu z nadwagą? Patrz opis pod filmem👇 (Film/audio, PL)

#odchudzanie #zdrowie #nauka

8. Spartańskie wychowanie, spartańskie zasady życia. Uchodzący za jednych z najtwardszych, są dla wielu wzorem do naśladowania. Spartanie kierowali się w swoim życiu zasadami, które z perspektywy dzisiejszego świata mogą wydawać się niekiedy brutalne, ale niewątpliwie pomagają budować silny charakter. Kilka z nich to:

— Zdrowa dieta – dodatkowo o ograniczonej smakowitości, co pozwala kontrolować apetyt

— Dawaj z siebie wszystko – po prostu rób wszystko, co możesz, najlepiej jak potrafisz

— Bądź gotowy na najczarniejszy scenariusz – i próbuj go zaakceptować, wtedy będzie łatwiej stawić czoła okolicznościom

— Nie szukaj wymówek (w tym może pomóc Ci kolejny punkt dzisiejszego newslettera)

– Jak nie przegrywać? 15 SPARTAŃSKICH ZASAD ŻYCIA (Film, PL)

#rozwój #działanie #praca

9. Gdyby strach przed śmiercią był największym strachem, ludzie nie popełnialiby samobójstw. Największy strach (lub lęk) – to ten przed utratą kontroli. W linku poniżej znajdziesz fragment webinaru poruszający temat Modelu Mority, czyli tego, że ciężko jest nam kontrolować stany emocjonalne, ale potrafimy (zazwyczaj) kontrolować swoje zachowania. Powinniśmy się skupiać nie nad tym, nad czym kontroli nie mamy, ale na tym, co kontrolować możemy. Szczególnie, że rzeczy, których kontrolować nie możemy, to istotna większość. Przekłada się to na fakt, że wcale nie powinniśmy najpierw być w odpowiednim stanie, aby zacząć działać. Musimy zacząć działać, aby doprowadzić się do odpowiedniego stanu.

– Jak pozbyć się wymówek – Model Mority w akcji [fragmentos #2 Męskich Archetypów] (Film/audio, PL)

PS: kiedyś nagrałem krótkie video właśnie o tym: 

#motywacja #psychologia #produktywność

10. Prosty “przepis” na szybki, wysokokaloryczny, bogaty w białko i w miarę zdrowy posiłek. Dodatkowo wszystkie składniki jak i gotowy produkt możesz przechowywać długo poza lodówką. Potrzebujesz: wafle ryżowe (lub kukurydziane itp.), masło orzechowe (występujące aktualnie pod nazwą krem orzechowy) oraz bakalie (np. mieszanka orzechów z żurawiną). Po prostu posmaruj wafel masłem i na wierzch dorzuć nieco bakalii. Jeśli potrzebujesz taki posiłek schować i przenieść, przykryj go drugim waflem.

– Przepis, bez linku

#przepis #zdrowyfastfood #jedzenie


Złota Myśl Na Dziś: W rzeczywistości “wyjście ze strefy komfortu” to po prostu odwaga.



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂