Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Ponoć zaczynanie rozmowy lub wiadomości do kogoś od opisania “co u mnie słychać” nie jest zbyt entuzjastycznie odbierane. Ludzi często nie obchodzi co u Ciebie słychać, przynajmniej do czasu, kiedy o to zapytają. Dlatego jeśli chcesz, przejdź od razu do poniższej części 🙂 Za kilka dni się przeprowadzam (tak, nadal pozostaję w Lublinie – po prostu zmieniam mieszkanie) i zauważam, że przeprowadzka to niesamowicie ciekawy okres w życiu. To czas, kiedy można uporządkować wiele rzeczy, przejrzeć co się ma, zrobić generalne, gruntowne porządki i zastanowić się, czy działa się w odpowiedni sposób i w odpowiednim kierunku. Mam wrażenie, że większość osób nie lubi takich akcji, jak przeprowadzki, remonty, czy ogólnie rozumiane duże zmiany. Ja lubię. Z perspektywy czasu zawsze z dużych zmian, których doświadczałem, wychodziło coś dobrego. Teraz czuję, że nastąpią zmiany na lepsze, które już za kilka miesięcy zaczną przynosić zauważalne efekty. Ale… nie przedłużam. Dobrego czytania! 🙂

1. Co u Ciebie słychać? To niekoniecznie dobry start rozmowy, w której chcemy poprosić kogoś o pomoc lub poradę. Lepiej jest zacząć od pozytywnego “Będę wdzięczny za poradę od Ciebie”. Dodatkowo warto:

— Zidentyfikować, czego potrzebujemy – dzięki temu będziemy mogli lepiej dobrać pytanie. Warto także od razu jasno określić, ile czasu mniej więcej chcemy komuś zająć.

— Przygotuj szczegóły tego, o co pytasz – inaczej możesz nie uzyskać oczekiwanych rezultatów, a nawet zirytować rozmówcę.

— Zapytaj właściwą osobę – zamiast pytać osoby, przy której czujesz się komfortowo.

— Nie pytaj każdego – możesz zmieszać się, gdy uzyskać różne porady. Ponadto, jeśli nie podążysz za czyjąś radą, może to wprowadzić pewien podświadomy dystans w relacji. 

— Nie zakładaj, że z góry znasz już odpowiedź – proszenie o poradę może przybrać formę potwierdzania własnych przemyśleń.

— Bądź wdzięczny – często o tym zapominamy, a dzięki temu, poprawiamy relację.

– Stop asking, ‘Can I pick your brain?’ Harvard researchers say this is how successful people ask for advice (Artykuł, ENG)

https://www.cnbc.com/2019/07/09/stop-asking-can-i-pick-your-brain-harvard-says-this-is-how-successful-people-ask-for-advice.html

#psychologia #komunikacja #relacje

2. Ćwicz oczy. Są one bowiem (a raczej mięśnie, odpowiadające za ich pracę) podobnie jak reszta ciała, podatne na zaniedbanie, gdy ich odpowiednio nie wykorzystujemy. Stosując stosunkowo proste ćwiczenia możesz poprawić swój wzrok lub spowolnić/zatrzymać jego pogarszanie. Podstawą są ruchy gałką oczną: do góry i w dół, na boki, po skosie, krążenia i dowolne figury. Innym elementem jest skupianie się na ruchomych elementach oraz przełączanie skupienia pomiędzy elementami ustawionymi blisko i daleko. Dodatkowo warto czasami poćwiczyć refleks i reakcję oko-ręka, np. odbijając piłeczkę od ściany.

– Ćwiczenia na OCZY WZROK *proste i skuteczne* (Film, PL)

#oczy #wzrok #ćwiczenia

3. Czysty alkohol, np. wódka, nie tuczy? Tuczy. Alkohol etylowy dostarcza stosunkowo dużej ilości kalorii i jeśli nie jesteśmy w deficycie kalorycznym, to alkohol w każdej formie będzie przyczyniał się do zwiększenia masy ciała. Jeden kieliszek wódki może mieć nawet ponad 110 kcal, a do tego zwykle trzeba doliczyć także sok lub coś, co do wspomnianej wódki się zjada. Najlepiej jest w ogóle nie spożywać alkoholu, a jeśli dbasz o swoją sylwetkę i skład ciała oraz musisz go spożyć, wliczaj go normalnie do swojego zapotrzebowania na kalorie.

– 🍸 Jak czysta wódka przekształca się w tłuszcz na brzuchu? O „pustych kaloriach”. FILM EDUKACYJNY (Film/audio, PL)

#alkohol #kalorie #odżywianie

4. Jedno piwko do wieczornego odpoczynku, 2 piwka na weekend, 3 małe piwka na wyjściu ze znajomymi… ale nie, Ciebie problem alkoholowy nie dotyczy! W końcu należy Ci się ta chwila relaksu, odpoczynek, nagroda za ciężką pracę. Ludzie są mistrzami w racjonalizacji swoich negatywnych zachowań. Co gorsza, czasem sami tak bardzo wierzą we własną racjonalizację, że nawet po dłuższym przemyśleniu wierzą, że tak jest naprawdę. Alkohol jednak, nawet w niewielkich ilościach, ma negatywne skutki. Są one jednak na tyle subtelne i rozległe w czasie, że często zwyczajnie ich nie zauważamy. Większym problemem może być jednak to, że picie niewielkich ilości alkoholu często kończy się poważnym alkoholizmem w przyszłości. Skutki, szczególnie społeczne, mogą być wtedy katastrofalne.

– Co alkohol robi z Twoim mózgiem, ciałem i życiem? (Film/audio, PL)

Istnieje też jednak wiele badań naukowych wskazujących na pozytywne działania jednego z najbardziej podstawowych źródeł alkoholu – piwa. Np. piwo zawiera duże ilości sprzyjającemu zdrowiu krzemu. 

– Czy piwo jest zdrowe? Jak picie piwa wpływa na organizm | Dr Bartek Kulczyński (Film/audio, PL)

Powinniśmy jednak wziąć poprawkę na fakt, że wiele badań naukowych może być stworzonych pod tezę, nawet, jeśli nie są oficjalnie oznaczone jako sponsorowane. Czy badania wskazujące na korzyści ze spożywania umiarkowanych ilości alkoholu można uznać za rzetelne? Subiektywnie, na bazie własnych doświadczeń, mam spore wątpliwości. Mogę jednak się mylić. Dodatkowo, pamiętajmy o perspektywie długoterminowej i kwestiach społecznych, co w wielu badaniach po prostu nie jest brane pod uwagę.

#alkohol #zdrowie #nauka

5. Lista rzeczy, które możesz zrobić. Po prostu. Nieco bardziej przydatna osobom zarabiającym ponadprzeciętnie, jednak wiele z tych rzeczy dotyczy zakresu rozwoju osobistego lub nawet typowo prywatnych kwestii. Ta lista może posłużyć poszerzaniu horyzontów i nawet jeśli zaciekawi Cię jedna z blisko 200 wypisanych rzeczy, to spełni ona swoje zadanie. Są tam rzeczy tak oczywiste, jak korzystanie z dostaw zakupów do domu, aż po mniej oczywiste – np. kupowanie płatnej wersji aplikacji randkowej, gdy nie możemy znaleźć kogoś do pary.

– Things you’re allowed to do (Artykuł, ENG)

https://milan.cvitkovic.net/writing/things_youre_allowed_to_do/

#lifehack #wskazówki #inspiracje

6. Jaki plan treningowy jest najlepszy dla wzrostu mięśni i ich siły? Opierając się o różne badania naukowe można bezsprzecznie stwierdzić, że… nie wiadomo. A przynajmniej nie ma takiej pewności, ponieważ wyniki nie są spójne. Dlaczego tak jest? Głównym powodem jest fakt, że za wzrost mięśni odpowiada wiele różnych zmiennych, które w różny sposób działają na każdego człowieka – ponieważ każdy człowiek nieco inaczej reaguje na te same bodźce. Na podstawie badań wywnioskować można jednak, że duże znaczenie ma częstotliwość treningu i przynajmniej wśród osób bardziej początkujących lepsza będzie opcja treningu całego ciała na jednym treningu. Później jednak, na dalszym etapie zaawansowania, zamiast tego czy wykonywać trening dzielony czy całego ciała, większe znaczenie mogą mieć np. trenowanie do maksimum możliwości w serii czy odstęp pomiędzy seriami. 

Wnioski: na poziomie początkującym i średniozaawansowanym nie kombinuj za bardzo, ponieważ dowolny średnio-ciężki trening 2-3x w tygodniu będzie przynosił dobre efekty. Skup się na prawidłowej technice i wzmacnianiu całego ciała.

– Comparing Training Splits for Muscle Growth (20 STUDIES) (Film, ENG)

#mięśnie #siłownia #hipertrofia

7. Jeśli robisz to, co wszyscy, to dojdziesz tam, gdzie wszyscy. W dzisiejszym świecie podążamy za modą, którą może kreować każdy – w tym nasze najbliższe otoczenie. Problemem jest natomiast to, że modne są najczęściej przyjemności, zachowania niesprzyjające zdrowiu, a nawet je niszczące – np. spożywanie alkoholu, energetyków, granie w gry itp. Możemy powiedzieć: “przecież tak działa współczesny świat!” – i będziemy mieć rację. Przez tysiące reklam, z jakimi spotykamy się na co dzień, kreowane są nasze postawy i zachowania. Może to spisek? Nie, to po prostu wolny rynek. Wielki korporacje wykorzystują naszą podatność na przyjemności i nieumiejętność korzystania z odroczonej gratyfikacji, aby zarobić. Od nas, naszej chęci i siły woli zależy czy, a raczej w jakim stopniu, się temu oddamy, a w jakim przeciwstawimy.

– Jak współczesny świat sprawia, że jesteśmy słabi i miękcy? (Film/audio, PL)

#rozwój #psychologia #zachowania

8. W jaki sposób skutecznie uczyć się języków? Czy wystarczy duolingo? Raczej nie. W artykule znajdziemy wywiad z osobą, która jest poliglotą i płynnie posługuje się aż 6 różnymi językami. Przekazuje ona wskazówki, takie jak:

— Możesz tworzyć coraz bardziej rozległe zdania oparte o ten sam początek/środek.

— Translator Google nie zawsze działa idealnie, można natomiast korzystać z platform do rozmów z “nativami”.

— Ciekawą opcją jest korzystanie z kart “anki”.

— Warto otaczać się językiem – np. radio, podcasty, a nawet ustawienie języka systemowego w smartfonie/PC.

— Możesz włączyć automatyczne tłumaczenie napisów języka, którego się uczysz w filmach, które oglądasz.

— Pisz “dzienniczek” lub notatki, w języku, którego się uczysz.

— Zaakceptuj, że będziesz zapominać. Trzeba używać języka regularnie, aby go pamiętać.

– I Asked a Guy Who Studied 20 Languages About the Best Way to Learn (Artykuł, ENG)

#nauka #językiobce #uczeniesię

9. Używasz menedżera haseł? Jeśli tak, kontynuuj. Jeśli nie – zacznij. Bezpieczeństwo w sieci jest równie istotne, a czasami nawet ważniejsze, niż bezpieczeństwo w świecie realnym. Jeśli używasz słabego, krótkiego hasła, lub, co gorsza, używasz tego samego hasła w kilku miejscach, narażasz się na poważne ryzyko. W filmie autor wyjaśnia w przystępny sposób jak działa hasło oraz w jaki sposób najczęściej dochodzi do wycieków. Udowadnia też, że nawet średniej jakości hasła, jakich używa większość osób są bardzo podatne na ataki. Warto o tym pamiętać, bo skutki elektronicznych włamań mogą być o wiele większe nawet od skutków włamania do mieszkania. Często wartość różnych aktywów, które posiadamy w domu jest mniejsza od wartości tego, co trzymamy na kontach w banku, a przez internet można nawet wziąć na nasze dane pożyczkę lub oszukać znajomych przez portale społecznościowe. 

– Jak wygląda łamanie haseł? Skąd przestępcy znają Twoje hasło? (Film/audio, PL)

#bezpieczeństwo #hasło #cyberbezpieczeństwo

10. Pożar w domu nie zdarza się codziennie. Jednak gdy już się zdarzy, jego skutki mogą być katastrofalne. Ucierpieć może nie tylko cały dobytek, ale także można stracić zdrowie lub życie. Dlatego ważne jest, aby starać się do pożaru nie dopuścić, a gdyby nawet się on zdarzył, aby odpowiednio zareagować. Aby nie dopuścić do pożaru zwracajmy uwagę na wyposażenie kuchni, szczególnie kuchnię gazową – wokół niej nie powinno być żadnych łatwopalnych rzeczy. Dbajmy od instalację elektryczną w domu oraz używajmy sprawdzonej elektroniki. Gdyby doszło do pożaru, warto mieć w domu czujnik dymu oraz gaśnicę. Istnieją tzw. “gaśnice domowe”, czyli spraye o skuteczności mniejszej niż gaśnica, lecz nadal działające. Ich koszt jest niewielki i warto się w taki zaopatrzyć.

Przekierowanie do przykładowej gaśnicy na allegro: https://sebastianchudziak.pl/link/gasnica

Przekierowanie do przykładowego czujnika dymu na allegro: https://sebastianchudziak.pl/link/czujnik-dymu

Nie musisz kupować dokładnie tych urządzeń z linków. Możesz poszukać czegoś innego, lub tego samego w niższej cenie. Zwróć jednak uwagę na termin przydatności/parametry. Linki zawierają afiliację, na której nic nie tracisz.

PS: czy masz pewność, że w razie pożaru w jakimś budynku, gdzie są gaśnice, będziesz potrafić ich użyć? Jeśli nie, to może warto raz na kilka lat przeczytać instrukcję obsługi, umieszczoną na każdej gaśnicy? 🙂

– Ochrona przeciwpożarowa, wskazówka, bez linku 

#bezpieczeństwo #dom #wskazówka

Złota Myśl Na Dziś: Zapłacisz za każdą rzecz, którą zrobisz ORAZ za każdą rzecz, której nie zrobisz. 

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/

https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw

Archiwum Newslettera jest dostępne na stronie https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

SebastianZapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂