Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Jaką jedną rzecz możesz zrobić dzisiaj, aby żyło Ci się lepiej? … przeczytać ten newsletter! 😀

Tym razem zebrałem kilka wskazówek inspiracji dedykowanych temu, aby po prostu lepiej funkcjonować. Przyjemnego czytania!

1. Czasami traktujemy życie zbyt poważnie. Zamartwiamy się, przejmujemy i błądzimy, a wiele życiowych problemów można potraktować zadaniowo,  niczym misje w grze. Dodatkowo można używać, tak samo jak w grach, kodów. Co prawda nie tak łatwo jak w wirtualnym świecie, ale niektóre czynności i sposoby funkcjonowania sprawiają, że będzie nam się żyło po prostu łatwiej. Są to:

— Kontakt z naturą – dzięki któremu jesteśmy w stanie zachować lepsze zdrowie psychiczne

— Aktywność fizyczna – która usprawnia organizm na wiele sposobów

— Minimalizm – sprawia, że “nosimy” mniej

— Interakcje z innymi – to ogromne ułatwienie w załatwianiu spraw, na których się nie znamy

— Cierpliwość i powtarzalność – dzięki którym, małymi krokami, możemy zbudować wielkie rzeczy

— Asertywność – żyjmy swoim życiem, a nie róbmy czegoś tylko dla innych

— Wygląd zewnętrzny – dbaj o niego, by być lepiej postrzeganym przez innych.

– Życie to gra. 7 kodów do wygrania w tej rozgrywce (Video/audio, PL)

#lifehack #gra #życie

2. Dlaczego czujesz chęć jedzenia niezdrowych rzeczy? Dlaczego nie możesz przestać jeść? Winny w dużej mierze jest układ nagrody, który aktywujemy dostarczając niezdrowe jedzenie. Jest ono zaprojektowane tak, aby jak najlepiej smakowało, przez co działa uzależniająco. Znaczenie może mieć też stres, który wpływa na hormony regulujące głód. Jeśli nie wysypiasz się – to także może wpłynąć na większą chęć spożywania niezdrowego, wysoko przetworzonego jedzenia.

Co więc zrobić? Nie zabraniaj sobie jedzenia. Zakazany owoc smakuje wyśmienicie, a zakazany słodycz jeszcze bardziej. Liczy się ilość. Prawdopodobnie nic złego nie stanie się, jeśli zjesz niewielką ilość niezdrowego jedzenia. Staraj się natomiast nie podjadać, ponieważ to może spotęgować odczucie głodu. Gdy masz ochotę na niezdrową rzecz, spróbuj chwilę poczekać, np. 10 minut. W tym czasie zjedz odrobinę czegoś bardziej zdrowego i napij się wody. Postaraj się nie kupować żadnych słodyczy na zapas. Jeśli masz ogromną ochotę, nie kupuj całego dużego opakowania, ale jedną niewielką porcję. Pamiętaj, żeby podchodzić do sprawy metodą małych kroków. Nie wszystko na raz – eliminuj i zastępuj niezdrowe produkty zdrowszymi stopniowo. Zwróć też uwagę, czy nie podjadasz z nudów. To jeden z częstszych przypadków.

– DLACZEGO SIĘ OBJADAMY? Naukowcy Dowodzą Że… (Film/audio, PL)

Sprawdź też podcast “Odżywianie od podstaw”: https://sebastianchudziak.pl/pnz12/

#odżywianie #dieta #słodycze

3. Co jest ważniejsze: wysokie IQ czy duża ilość zgromadzonej wiedzy? Oczywiście, jeśli mowa o osiąganiu intelektualnego sukcesu, ważne będą obydwa te czynniki. Jednak w wielu przypadkach to właśnie zgromadzona wiedza jest czynnikiem ważniejszym. Co więcej, ciągła edukacja sprawia, że poprawić się może nasz iloraz inteligencji. Dzieci, które odznaczają się na tle rówieśników wysokim IQ nie zawsze osiągają w życiu najlepsze sukcesy. Świadczy to o tym, że istnieją inne czynniki determinujące wysokie osiągnięcia. Wyjątkowo istotne są cechy takie jak upór i cierpliwość – ponieważ one pozwalają na ciągłe poszerzanie swojej wiedzy. Im więcej wiedzy mamy, tym bardziej zaczyna działać efekt kuli śnieżnej: zgromadzona dotychczas wiedza sprawia, że nowa jest coraz łatwiej i skuteczniej przyswajana.

Co możemy z tym zrobić: Ty, skoro czytasz ten newsletter, jesteś na dobrej drodze. Ujmując jednak sprawę nieco bardziej ogólnie, ważne, aby stale, regularnie uczyć się, zamiast oddawać swój czas ogłupiającym czynnościom, takich jak oglądanie paradokumentów w TV lub przewijanie tablicy w mediach społecznościowych. Nie jest to tak przyjemne i wymaga wysiłku, ale odpłaci się w przyszłości.

– Dlaczego wiedza jest ważniejsza niż iloraz inteligencji (IQ) (Artykuł, PL)

#inteligencja #wiedza #edukacja

4. Niektórzy szukają suplementów, inni leków. Jedni przeszukują internet w celu znalezienia jednej, konkretnej przyczyny, zahaczając nawet o teorie spiskowe. Inni narzekają i stwierdzają, że “tak już jest i nie da się nic z tym zrobić”. W rzeczywistości to, jak się czujesz i jak wyglądasz zależy po prostu od Twojego stylu życia. Brak zarysowanych wyrazistych kształtów na twarzy, brzydka skóra, problemy z uzębieniem, trądzik, wady postawy. To wszystko w co najmniej 99% wynik nieprawidłowego stylu życia i mamy możliwość to zmienić, jeśli w konkretny sposób i na stałe zmienimy swój styl życia. Nie ma tu prostych, magicznych rozwiązań. Podstawa to zdrowe odżywianie, wysypianie się, aktywność fizyczna, ograniczanie używek, radzenie sobie ze stresem oraz zdrowe nawyki, takie jak unikanie niebieskiego światła przed snem.

– Jak współczesny świat sprawia, że stajemy się brzydcy? (Film/audio, PL)

Sprawdź też poradnik “Dla początkujących: zdrowie, jakość życia, efektywność osobista“: https://sebastianchudziak.pl/dla-poczatkujacych/

#zdrowie #wygląd #stylżycia

5. Czy zdarza Ci się klikać w jakąś ikonkę na ekranie Twojego smartfona nawykowo? Prawdopodobnie tak. Może to być np. ikona aplikacji do maili czy mediów społecznościowych. Bardzo często ustawiamy swoje ekrany w smartfonach na sztywno i nie zmieniamy układu ikon. Zmień to i zamień miejscami aplikacje, z których najczęściej korzystasz. Prawdopodobnie przez pierwsze dni/tygodnie zdarzy Ci się włączać inne aplikacje, tylko dlatego, że będziesz to robić nawykowo. 

Ja dla przykładu w ostatnim czasie zamiast ikony aplikacji do maili ustawiłem skrót, który włącza nową kartę z wyszukiwarką w przeglądarce. Po kilku dniach nazbierało mi się… kilkanaście nowych, otwartych kart 🙂 Możesz to wykorzystać, zamieniając ikonkę mediów społecznościowych np. na ikonę aplikacji do nauki nowych słówek.

– Wskazówka/inspiracja, bez linku

#nawyki #produktywność #smartfon

6. Oczekiwania sprawiają, że czujemy się źle. Jeśli zamiast oczekiwać odpuścimy, będziemy wolni. Często też, im mniej nam zależy i im bardziej przestajemy oczekiwać, tym więcej ostatecznie otrzymamy. To trudne do wdrożenia w życie, jednak prawdopodobnie niezbędne do zachowania szczęścia i satysfakcji z życia przez długi czas: zmniejszmy oczekiwania, przywiązując się mniej do tego, czego chcemy. Umysł jest niezwykle podatny na zaprogramowane mechanizmy oczekiwania różnych rzeczy i zdecydowanie gorzej znosi odebranie czegoś, czego oczekujemy, niż cieszy się z nagrody, której się nie spodziewaliśmy.

– Jak odpuścić – Słowa które odmienią Twoje ŻYCIE – Ajahn Brahm (Audio, PL)

– Żyj teraz i nie oczekuj NIC! – Ajahn Brahm (Audio, PL)

#psychologia #buddyzm #rozwój

7. Istnieją nawyki, które niszczą zdrowie. Autor materiału zebrał 23, na które warto zwrócić uwagę. Nie są one najważniejsze, ale mogą stanowić wskazówkę do ewentualnych zmian. Kilka z nich, które wydają się według mnie istotne to:

— Picie ciepłej wody z kranu – może zawierać więcej zanieczyszczeń niż woda zimna

— Głębokie oddychanie – w rzeczywistości działa odwrotnie niż myślimy

— Możemy spać za długo. Więcej nie znaczy lepiej. Postaw na jakość snu

— Zbyt długie siedzenie na sedesie – może, w niektórych przypadkach przyczyniać się do hemoroidów

— Częste spożywanie leków przeciwbólowych – mają wiele skutków ubocznych, długoterminowo mogą nawet nasilać problemy.

– 23 codzienne nawyki, które powoli niszczą zdrowie | Dr Bartek Kulczyński (Film/audio, PL)

#zdrowie #nawyki #edukacja

8. Po co komu prywatność? Dlaczego trzeba dbać o bezpieczeństwo swoich danych, nawet gdy wydaje Ci się, że nie jesteś dla nikogo potencjalnym celem do ataku? Nawet jeśli Ty nie masz nic, co można Ci ukraść, przestępcy mogą użyć Twoich danych/Twojej tożsamości do oszukania Twoich znajomych lub np. do wzięcia pożyczki na Twoje dane. Aby zabezpieczyć siebie, swoją rodzinę i znajomych, warto uważać na swoje dane i chronić swoją prywatność. Materiał z linku poniżej to rozmowa o tej tematyce, w której rozmówcy rzeczowo wyjaśniają jak i dlaczego warto starać się o zachowanie bezpieczeństwa swoich danych.

– Jak chronić swoją prywatność w Internecie? Mateusz Chrobok [Expert w Bentleyu] (Video/rozmowa audio, PL)

#bezpieczeństwo #anonimowość #dane

9. Chyba każdy wie, że warto ćwiczyć. Niemal każdy rozumie, że trening poprawia sprawność, ogólne zdrowie i wygląd. Wiele osób ćwiczy oczekując zwiększenia mięśni i nie za bardzo im to wychodzi. Co jest przyczyną? Istnieje wiele czynników tego, czy mięśnie rosną (czy zachodzi ich hipertrofia), jednak warto zwrócić uwagę na jeden z głównych: warto jest ćwiczyć tak, aby od czasu do czasu wykonać tzw. serię do upadku, a więc tak wiele powtórzeń w danej serii, jak to tylko możliwe. Jest to czynnik, który w ogromnym stopniu wpłynie na wzrost mięśni, niezależnie od tego czy używamy mniejszych, czy większych obciążeń.

Pamiętaj też, że odżywianie jest wyjątkowo istotne w zmienianiu swojego wyglądu. Jeśli chcesz schudnąć, jedz mniej. Analogicznie, jeśli chcesz zwiększyć swoją masę mięśniową, ćwicz i jedz odpowiednio dużo.

– LEKKIE Ciężary vs DUŻE Ciężary Dla Wzrostu Mięśni | Różnica NAUKOWO WYJAŚNIONA (Film/audio, PL)

#mięśnie #siłownia #trening

10. Czasem ograniczamy się myśleniem. Jesteśmy zablokowani w schematach i liczbach. Gdy zarabiamy 3000, myślimy co zrobić by zarabiać 3500. Gdy biegamy 5 km w 40 minut, myślimy o przebiegnięciu tego dystansu w 35 minut. Gdy uczymy się, myślimy o “lepszym rozumieniu obcego języka”. Czemu by nie zacząć myśleć o zarabianiu 300 tysięcy zamiast 3000? Czemu nie myśleć o przebiegnięciu maratonu w 2:30h zamiast 5 km w 40 minut? Czemu myślimy tylko o lepszym rozumieniu jednego języka obcego, zamiast pomyśleć o nauczeniu się 6 obcych języków?

Czasami celowanie wysoko nie będzie korzystne, bo może przerazić nas ogrom pracy potrzebnej, aby osiągnąć cel. Jednak w wielu przypadkach ten sposób myślenia może stworzyć zupełnie inne drogi, inne schematy myślowe i zupełnie inne rozwiązania. Obrazując tę zmianę: zamiast szukać innej drogi, po której łatwiej i szybciej będziemy iść, zauważymy, że gdzieś obok jest helikopter. Spróbuj czasem pomyśleć o czymś w zupełnie innym wymiarze. Ważne jest tylko, aby nie przywiązywać się emocjonalnie do wyników, nie robić z tego oczekiwań i mieć świadomość, że może być bardzo trudnym osiągnięcie czegoś w tak wielkiej skali. Zawsze patrz obiektywnie (na ile jest to możliwe) na to, co masz. Staraj się po prostu nie ograniczać.

– Wskazówka/inspiracja, bez linku

#myślenie #inspiracje #rozwój

Złota Myśl Na Dziś: Popełnienie błędu, to dobra lekcja. Wielokrotne popełnianie tego samego błędu to głupota

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/

https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw

Archiwum Newslettera jest dostępne na stronie https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

SebastianZapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂