Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.
Cześć!
Wolisz lato czy zimę? Niektórzy mówią, że w lato jest za ciepło, w zimie za zimno, na wiosnę na duża zmienność, a na jesień – za często pada i wieje. A może warto skupić się na plusach? W końcu we wszystkie pory roku, co 2 tygodnie… otrzymujesz ten newsletter 🙂
Dobrego czytania!
1. Dlaczego niektórzy są szczęśliwi, a inni nie? Dlaczego niektórym wydaje się, że mają w życiu szczęście, a inni są przekonani, że mają pecha? Dlaczego się frustrujemy na rzeczy, na które często nie mamy żadnego wpływu? Dlaczego często zwracamy uwagę na jeden minus, a nie zauważamy setki plusów? Na takie pytania można odpowiadać przez wiele godzin. I dokładnie to znajdziesz w poniższym linku. Prawie 6 godzin wykładów Ajahna Brahma, propagatora idei buddyjskich i zdrowego podejścia do życia.
Subiektywnie: zmiana podejścia na bardziej buddyjskie, to m.in. zmniejszenie oczekiwań, akceptacja tego, co jest i wzięcie sprawy w swoje ręce. Nie jest to nic, co stoi w sprzeczności z religią czy jej brakiem – i z tego podejścia możesz czerpać niezależnie od tego, czy jesteś osobą wierzącą, czy ateistą.
– Wiedza, z którą powinieneś się urodzić – Ajahn Brahm [Lektor PL] (Wykład/audio, PL)
#szczęście #psychologia #buddyzm
2. Odchudzasz się, a waga raz pokazuje kilogram więcej, a raz kilogram mniej? To nie wynika z powodu zmian tkanki tłuszczowej. Organizm człowieka składa się z wielu różnych substancji. Są to m.in.: woda, mięśnie, organy, glikogen, tkanka tłuszczowa, treść pokarmowa itd. Największe znaczenie w przypadku wahań masy ciała mają:
— Woda: wahania jej ilości mogą być znaczące, np. w przypadku większego spożycia soli, będziemy magazynować więcej wody.
— Glikogen: to zmagazynowana m.in. w mięśniach glukoza przeznaczona do łatwego wykorzystania podczas wysiłku. Gram glikogenu wiąże nawet 3 g wody, a glikogenu możemy zmagazynować kilkaset gramów. Tak więc sam glikogen może “ważyć” nawet 1-1,5 kg.
— Treść pokarmowa: to po prostu zalegające jedzenie w układzie pokarmowym, głównie w jelitach. Jego masa może w zależności od wielu czynników wynosić nawet 1-2 dodatkowe kilogramy. Paradoksalnie – jego masa może być większa gdy spożywamy dużo zdrowego jedzenia, zawierającego znaczne ilości błonnika.
Wnioski: nie przejmuj się wahaniami masy ciała rzędu 1-2 kg. Patrz na swoją sylwetkę w długim przedziale czasowym (np. co pół roku) i w ten sposób obserwuj zmiany.
– Wahania masy ciała – z czego wynikają? – DONF #087 (Podcast, PL)
Sprawdź też artykuł “Jak schudnąć”: https://sebastianchudziak.pl/jak-schudnac/
#odchudzanie #dieta #sylwetka
3. Masz do napisania pracę na za 3 miesiące. Siadasz do niej od jutra i codziennie, sumiennie pracujesz przez godzinę. Kończysz ją 2 tygodnie przed terminem, dzięki czemu masz czas na ewentualne poprawki i bez stresu ją oddajesz. Scenariusz brzmi jak bajka i w przypadku większości osób – jest bajką. Winna jest prokrastynacja, czyli zjawisko odwlekania zadań. Skąd ona się bierze? Przyczyn jest naprawdę wiele, lecz jedna z nich jest stosunkowo prosta. To chęć naszego umysłu do zaspokojenia natychmiastowej przyjemności oraz unikanie “cierpienia” związanego z działaniem, którego korzyści być może uzyskamy w przyszłości. Autor wystąpienia przedstawia schemat działania prokrastynacji w wyjątkowo prosty sposób, w którym nie zabraknie… Małpki Natychmiastowej Gratyfikacji oraz Potwora Paniki.
PS: Prokrastynacja i jej znaczenie dla zdrowia człowieka jest tematem mojej pracy doktorskiej – z czasem będzie pojawiać się na jej temat więcej informacji oraz zaproszenie do wzięcia udziału w badaniu 🙂
– Inside the mind of a master procrastinator (Wystąpienie, ENG + napisy PL)
Artykuł: https://waitbutwhy.com/2013/10/why-procrastinators-procrastinate.html
#prokrastynacja #emocje #motywacja
4. Chodzenie to jedna z najbardziej podstawowych czynności, jaką może wykonywać człowiek. Jest ono też formą prostej aktywności fizycznej. Nie jest zatem dziwne, że chodzenie jest często przedmiotem badań naukowych związanych ze zdrowiem. Artykuł opisuje badanie, które dowodzi, że szybsze chodzenie wiąże się bezpośrednio z większą oczekiwaną długością życia. Dbajmy więc o to, aby regularnie maszerować w szybkim, a nie wolnym tempie.
Subiektywnie: Badanie to nie wydaje się spektakularne, ponieważ istnieją tysiące dowodów naukowych potwierdzających, że uprawianie aktywności fizycznej (doprowadzającej do zwiększenia tętna) bezpośrednio poprawia zdrowie i wydłuża życie. Zatem po prostu… ruszajmy się.
– Szybki marsz spowalnia proces biologicznego starzenia (Artykuł, PL)
#zdrowie #badania #chodzenie
5. Każdy od czasu do czasu się martwi. Niektórzy jednak, martwią się za często i za bardzo. Warto zdać sobie sprawę z tego, że martwienie się dotyczy przyszłości, a nie teraźniejszości – jednak z powodu martwienia się czujemy się źle tu i teraz. Częste zamartwianie się może stać się nawykiem i silnie utrudnić życie. Aby zmniejszyć nadmierne martwienie się, spróbuj następujących metod:
— Policz, ile czasu zajmuje Ci zamartwianie się.
— Znajdź konkretny czas i miejsce do zamartwiania się (np. codziennie o 18:00, siedząc na krześle).
— Próbuj być tu i teraz – skup się na tym, co się dzieje obecnie, a nie na tym, co będzie działo się w przyszłości.
— Rozwiązuj problemy, z którymi możesz sobie poradzić.
— Stosuj techniki relaksacyjne.
— W razie potrzeby skorzystaj z profesjonalnej pomocy, przede wszystkim: psychologa/psychoterapeuty.
– Jak radzić sobie z zamartwianiem się (Film/audio, PL)
#psychologia #psychiatria #terapia
6. Języki obce umożliwiają komunikację ze zdecydowanie większą ilością ludzi. Najpopularniejszy jest u nas język angielski, którego większość regularnie się uczy i używa. W języku angielskim oraz wielu innych językach występują jednak dźwięki i pewne sposoby mówienia, które różnią się od naszego języka. Warto więc ćwiczyć wymowę w językach obcych, aby być lepiej rozumianym podczas komunikacji w obcym języku. 5 kroków do lepszej wymowy:
— Zidentyfikuj obce dźwięki. Dzieci dlatego łatwiej uczą się obcego języka, bo nie są zamknięte na różnego rodzaju dźwięki, tak jak dorośli.
— Ćwicz wymowę obcych dźwięków.
— Osłuchuj się z obcym językiem. Pomóc może obserwowanie ust native-speakerów podcza, gdy mówią w swoim języku.
— Bądź świadomy potencjalnych błędów.
— Poszukuj informacji zwrotnej od np. native-speakera. Możesz kupić u takiego lekcję i poprosić o to, aby skupił się właśnie na wymawianych przez nas dźwiękach.
– Jak skutecznie ćwiczyć wymowę w językach obcych w 5 prostych krokach. (Film/audio, PL)
#językiobce #angielski #nauka
7. Szczegółowa, zaawansowana analiza ćwiczenia front lever – należącego do grupy ćwiczeń kalistenicznych i gimnastycznych. Jest ćwiczeniem średniozaawansowanym lub zaawansowanym – w zależności od formy wykonywania. Często mówi się, że głównym elementem potrzebnym, aby go wykonywać jest silny brzuch. Jak się jednak okazuje – istnieje wiele innych czynników warunkujących jego wykonanie. Film warto obejrzeć nie tylko ze względu na samo zrozumienie techniki tego ćwiczenia, ale także ze względu na sposób jego analizy.
– The Problem with Front Lever (Film, ENG)
#kalistenika #analiza #gimnastyka
8. Nootropiki to suplementy diety (lub leki), które mogą mieć korzystne działanie na układ nerwowy człowieka. Niektóre z nich poprawiają pamięć, koncentrację, motywację i tolerancję stresu. Wiele z nich ma działanie potwierdzone naukowo i poniższy artykuł zbiera 10 nootropików właśnie o udowodnionym naukowo działaniu. Pamiętaj jednak, że efekty stosowania tego typu substancji nie zastąpią podstawowych zachowań zdrowotnych, takich jak wysypianie się czy uprawianie aktywności fizycznej.
– The 10 Best Nootropic Supplements to Boost Brain Power (Artykuł, ENG)
https://www.healthline.com/nutrition/best-nootropic-brain-supplements
#suplementy #nootropiki #mózg
9. Sen to nudny temat i wiele osób jest nim znudzonych. Podobnie jak aktywność fizyczna czy odżywianie – wydaje się oczywistą oczywistością, że powinniśmy często ćwiczyć, zdrowo się odżywiać i długo spać. Warto jednak pamiętać, że sen może mieć nawet większe znaczenie dla zdrowia, niż aktywność fizyczna i zdrowa dieta. Jest to czynnik regulujący pracę mózgu, hormonów, neuroprzekaźników, układu odpornościowego i wpływający bezpośrednio nawet na sylwetkę. Jeśli zależy nam na zdrowiu i produktywności, powinniśmy traktować sen poważnie. Potrzebujemy, zależnie od genów i różnych czynników około 8 godzin snu, jednak u niektórych ten czas może się różnić. Warto pamiętać o kilku najważniejszych wskazówkach dotyczących dobrego snu:
— Nie używajmy źródeł silnego światła przed snem, szczególnie o barwie zimnej.
— Utrzymaj regularne godziny snu, szczególnie wstawania.
— Nigdy nie korzystaj z “drzemki” i gdy zaczynasz się budzić, po prostu wstań.
— Co najmniej 8 godzin przed snem nie spożywaj kofeiny.
— Jeśli pracujesz zmianowo… postaraj się, aby to nie była praca do końca Twojego życia.
— Po przebudzeniu wystaw się na światło i jakikolwiek energiczny, pozytywny bodziec.
– Największe Mity Na Temat Snu! – Dlaczego Śpimy | Matthew Walker (Film/audio, PL)
– Dlaczego Śpimy? (Film/audio, PL)
#sen #zdrowie #dlaczegośpimy
10. Narzędzie do zdalnej obsługi komputera z poziomu smartfona. Możemy np. regulować dźwięk, poruszać kursorem czy kontrolować niektóre aplikacje. Darmowa wersja ma ograniczone funkcjonalności, jednak niektórym mogą one w pełni wystarczyć
– Unified Remote (Aplikacja)
https://www.unifiedremote.com/
#lifehack #narzędzia #smartfon
Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu. Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂
Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/
… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/
https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw
Archiwum Newslettera jest dostępne na stronie https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/
Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7
Pozdrawiam,
Sebastian
Zapisz się:
Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂