Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

U mnie słoneczna niedziela, przyjemna atmosfera i względny spokój. A u Ciebie? 🙂 

Nawet jeśli jest nieco bardziej pesymistycznie, to mam nadzieję, że ten numer newslettera poprawi nieco Twoje samopoczucie. Miłego czytania!

1. Jeden prosty trick, dzięki któremu pozbędziesz się zmęczenia i senności. Wstęp brzmi jak clickbait, ale to nie jest clickbait. Naturalnym odruchem towarzyszącym senności i zmęczeniu jest specyficzna mimika twarzy: patrzenie się w dół, obniżanie głowy, zamykanie się powiek. Możemy nieco “zhackować” ten mechanizm… patrząc się do góry. Może pomóc także np. ustawienie nieco wyżej monitora czy korzystanie ze smartfona/czytanie w pozycji patrząc w przód lub do góry. Oczywiście nie możemy przesadzić, w szczególności, gdyby taka pozycja generowała dyskomfort w karku. 

Subiektywnie: Na ile to działa? Nie wiem, lecz na bazie własnych obserwacji mam wrażenie, że ta sztuczka ma rzeczywiste, niskie do umiarkowanego działanie pobudzające i podtrzymujące. Przydaje się najbardziej, gdy złapiemy uczucie “zawieszenia”.

– Neuroscientist: „Never Feel Tired During The Day” | Andrew Huberman (Film, ENG)

#energia #motywacja #zmęczenie

2. Jest grubo. Z nami, z naszymi dziećmi, z ryzykiem występowania chorób u coraz młodszych osób. I zwykle jesteśmy sami tego winni, choć często wina leży też po stronie systemu. Być może, gdybyśmy skupili się właśnie na zmianach systemowych, uniknęlibyśmy ogromnej fali nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży. Problem ten wymaga jednak intensywnej pracy z udziałem specjalistów (w tym: psychologów, edukatorów zdrowia, statystyków itd.) a jego efekty mogłyby być widoczne dopiero po latach, dlatego niestety stawia się na proste zalecenia w stylu “więcej się ruszać”. Te metody jednak często nie działają, bo dzieci, nawet te grube, bardzo często są wręcz nadpobudliwe. Kluczem jest odpowiednie odżywianie.

– Otyłe dzieci… raport NIK obnażył patologię. Nasze dzieci są uczone przez firmy farmaceutyczne. (Film/audio, PL)

Sprawdź też poradnik “jak schudnąć?”: https://sebastianchudziak.pl/jak-schudnac/

#otyłość #nadwaga #dzieci

3. Obszerny wykład na temat chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera. Jak się okazuje – dużą rolę mogą mieć mikroorganizmy, których znaczenie nie jest nadal w pełni przebadane. Wszystko to pokazuje jednak, jak ogromne znaczenie ma przede wszystkim zdrowy styl życia, na który składa się nie tylko prawidłowe odżywianie, ale także unikanie używek czy umiarkowany kontakt z patogenami (ani zbyt mały, ani zbyt duży). W przypadku chorób neurodegeneracyjnych zwraca się też szczególną uwagę na stały trening mózgu i wykorzystywanie go do pracy (np. uczenie się zamiast konsumpcji TV).

– Choroby neurodegeneracyjne – wina mikroorganizmów? Mariusz Gogól (Wykład, PL)

#nauka #medycyna #mózg

4. Testosteron. Czy ćwiczenia siłowe zwiększają jego poziom? Niektóre osoby uważają, że ćwiczenia z wolnymi ciężarami (jak np. martwy ciąg) silniej zwiększają poziom testosteronu od ćwiczeń na maszynach i izolowanych. Istnieje jednak pewien problem – żadne ćwiczenia same z siebie nie zwiększają znacząco testosteronu w długiej perspektywie czasu, a większy poziom testosteronu u ćwiczących to często wynik poprawionego składu ciała (mniej tłuszczu, więcej mięśni). Warto zwrócić też uwagę na fakt, że niskokaloryczna dieta może znacząco obniżać poziom testosteronu, tak samo jak otyłość czy niewysypianie się. Z większości badań wynikają “proste” wnioski: jeśli chcesz mieć wysoki poziom testosteronu, prowadź zdrowy styl życia.

– How to Increase Testosterone Naturally | Science Explained (Film, ENG)

#testosteron #hormony #trening

5. W jaki sposób wykonywać martwy ciąg, aby nie bolały plecy? Przede wszystkim – w dostosowany do własnej anatomii. Różnimy się budową, w tym także budowa kostną. Nie każde ćwiczenie nadaje się dla każdego człowieka w równym stopniu. Klasyczny martwy ciąg ze sztangą wielu osobom sprawia problemy techniczne i jeśli tak jest – należy sprawdzić, czy zmiana pozycji przyniesie poprawę w ustawieniu do ćwiczenia. Jeśli Twoja budowa ciała nie predysponuje Cię do wykonywania standardowego martwego ciągu, możesz wykonywać go z podwyższenia, zmienić na wersję sumo lub wykonywać go przy użyciu trap-bara lub 2 niezależnych ciężarków. Pamiętaj, że martwy ciąg to jedno z kluczowych dla zdrowia pleców ćwiczeń, które pozwala utrzymać sprawność i zdrowie kręgosłupa przez długie lata – o ile tylko wykonywane jest w nie-szkodzącej formie.

– STOP Doing Deadlifts Like This (SAVE YOUR SPINE!) ft. Dr. Stuart McGill (Film, ENG)

#siłownia #trening #martwyciąg

6. Poradnik prawidłowego wykonywania przysiadu. Przysiad to podstawowy wzorzec ruchowy, elementarna pozycja, której nie potrafi wykonać znaczna część dzisiejszej populacji. Nieumiejętność wykonywania przysiadu prowadzi do problemów ze stawami, w tym przede wszystkim do problemów z kręgosłupem i kolanami. Naucz się wykonywać pełny, prawidłowy przysiad i wykorzystuj go w codziennym życiu – Twój aparat ruchu podziękuje Ci za to.

– PRZYSIAD – zasady i wzorce ruchowe (Film, PL)

#przysiad #ruch #zdrowie

7. Lubisz biegać? A co, gdyby okazało się, że bieganie po prostu jest niezdrowe? I na dodatek “są na to badania”? Autor artykułu przeanalizował różne dane dotyczące biegania i wnioski płynące z tej analizy są stosunkowo proste: dłuższe bieganie nie jest wcale tak zdrowe, a najlepsze byłoby bieganie regularnie kilka/kilkanaście minut, najlepiej w interwałach. Czy to jednak oznacza, że mamy nie biegać? Nie!

Subiektywna ocena: niektóre wnioski z artykułu wydają się wyciągnięte nieco na wyrost. Niektórych źródeł, na które powołuje się autor, nie ma już łatwo dostępnych. Zawsze powinniśmy brać pod uwagę plusy i minusy danej czynności. Czasami coś jest tylko mniejszym złem, a innym razem np. niesie ze sobą 30% ryzyka i 70% korzyści – nie powinniśmy wtedy patrzeć tylko na ryzyko. Bieganie jest zdecydowanie lepsze niż kompletnie osiadły tryb życia, choć nie należy wcale do wyjątkowo zdrowych aktywności. Jeśli nie możesz robić nic poza bieganiem, biegaj – tylko nie przesadzaj z maratonami 🙂 Natomiast jeśli możesz – dywersyfikuj aktywność fizyczną, przede wszystkim o elementy siłowe, rozciągające i gimnastyczne.

– Bieganie rekreacyjne – czy rzeczywiście zdrowe (Artykuł, PL)

https://tadeusz-szopa.blogspot.com/2019/02/bieganie-rekreacyjne-czy-rzeczywiscie.html

#bieganie #sport #zdrowie

8. Zwykle, gdy jesteśmy chorzy, zwracamy się o pomoc do… Doktora Google. Gdy już dowiemy się, że to rak, zapisujemy się do lekarza. Nie jest to najlepsza forma diagnozowania swojego zdrowia, choć niewątpliwie jest bardzo popularna. Istnieje jednak alternatywa dla Doktora Googla – dedykowany portal, na którym podajemy swoje objawy i otrzymujemy informacje o tym, co prawdopodobnie nam dolega. Warto sprawdzić, ale i pamiętać, że najlepszą i najskuteczniejszą metodą diagnozowania chorób pozostaje jednak wizyta u dobrego specjalisty 🙂

– Symptomate (Aplikacja, PL)

https://symptomate.com/pl/

#medycyna #choroby #diagnostyka

9. Generator muzyki “lofi”, przy której wyjątkowo przyjemnie się pracuje i/lub odpoczywa. Tego typu dźwięków znajdziemy mnóstwo np. na Youtubie, jednak w tym przypadku ciągle słuchamy nowych dźwięków, dzięki czemu trudno o przyzwyczajenie 🙂

– Lofi generator (Muzyka/dźwięk)

https://lofigenerator.com/

#praca #relaks #muzyka

10. Jeśli pracujesz na dużym monitorze i/lub z dużej odległości i/lub w wysokiej rozdzielczości, spróbuj ustawić swój kursor na kolor… odwrócony. W przypadku Windowsa, wystarczy wybrać w ustawieniach wskaźnika inny schemat koloru. Od teraz kursor będzie przybierał kolor odwrotny do koloru tła (np. biały na czarnym, czarny na białym), co sprawi, że będzie o wiele bardziej widoczny i nie będziemy już tracić ułamków sekundy na jego zlokalizowanie.

– Wskazówka/lifehack

https://sebastianchudziak.pl/wp-content/uploads/2022/04/Mouse-pointer-inverted.jpg

#praca #komputer #lifehack

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/

https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw

Archiwum Newslettera jest dostępne na stronie https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂