Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Witaj wieczorową porą!

Czytasz wieczorny, 21 numer newslettera Kalejdoskop. Dzisiaj trochę informacji na temat manipulacji, mediów, żywienia, finansów oraz pracy. Czyli jak zwykle – znajdziesz tu coś ciekawego 🙂

1. Elektronika jest wokół Nas. Masz ją przed sobą, w kieszeni, w uszach i często też na nadgarstku. Elektroniczne opaski i smartwatche coraz częściej wypierają klasyczne zegarki. Pozwalają one na uzyskanie o wiele więcej funkcji niż klasyczny wskaźnik czasu: od powiadomień, alarmu, przez przeglądanie pogody, sterowanie muzyką, aż po pomiar pulsu czy liczenie kroków. Te ostatnie parametry pozwalają oszacować, ile potrzebujesz zjeść energii, aby pokryć swoje dzienne zapotrzebowanie. Autor nagrania przez 3 miesiące spożywał tyle kalorii, ile wskazywał jego elektroniczny zegarek – zachowując minimalny deficyt. W jego przypadku wskazania te okazały się wyjątkowo poprawne i pomogły w uzyskaniu ładnej, nisko otłuszczonej sylwetki.

– DIETA ZEGARKOWA PRZEZ 3 MIESIĄCE *efekty przerosły moje oczekiwania* (Film, PL)

#jedzenie #dieta #elektronika

2. Propaganda i manipulacja kojarzą się zwykle z komunizmem, totalitaryzmem czy krajami takimi jak Korea Północna. To prawda, jednak tylko częściowo. Również w innych krajach te zjawiska mają miejsce i to wyjątkowo często. Przykładem jawnej, książkowej wręcz manipulacji i propagandy jest polska telewizja publiczna, która dopuszcza się takich praktyk. W materiałach znajdziesz przegląd konkretnych sytuacji i opisy propagandy i manipulacji. Świadomość ich występowania, umiejętność rozróżnienia i wykrycia są wyjątkowo przydatne, gdyż dzięki temu jesteśmy w stanie unikać kontaktu z mediami czy osobami, które dopuszczają się takich podstępnych metod.

– Seria filmów, PL

#manipulacja #psychologia #media

3. Media społecznościowe mają swoje plusy i minusy. Których jest więcej i które są silniejsze – trudno ocenić. Możemy jednak niemal z pewnością stwierdzić, że media społecznościowe kreują trochę inny świat, niż jest on w rzeczywistości. Wiele statystyk dotyczących problemów psychicznych i pokrewnych wskazuje na znaczny wzrost od okolic 2012 roku – szczególnie w przypadku dziewcząt, w większym natężeniu w młodszych grupach wiekowych. Pamiętając, że korelacja nie musi oznaczać przyczynowości, nie można powiedzieć “na pewno”, jednak z całkiem dużą dozą prawdopodobieństwa spore znaczenie mogą mieć media społecznościowe. Umożliwiły one m.in. spotęgowanie agresji psychicznej, łatwe porównywanie się z rówieśnikami i zwiększone dążenie do niedoścignionych standardów piękna. Pojawił się też problem znany jako “fear of missing out” (FOMO), oznaczający obawę przed nie byciem na bieżąco i wykluczeniem. Problem jest o tyle trudny, że ciężko jest nakłonić dzieci do zaprzestania korzystania z takich mediów. Pojawią się bowiem od razu “skargi”, że przecież wszyscy inni koledzy i koleżanki korzystają z nich, co może być przyczyną kolejnych problemów.

– Facebook szkodzi dzieciom – Jonathan Haidt & Joe Rogan (Audio/video, napisy PL)

#psychologia #mediaspołecznościowe #dzieci

4. Sześć sposobów, w jakie social media zmieniają nam mózgi:

  • Relacje międzyludzkie – z jednej strony dzięki mediom społecznościowym możemy łatwiej kontaktować się z ludźmi, jednak jest to kontakt o wiele bardziej prosty. Mogą cierpieć na tym zdolności komunikacyjne i liderskie oraz ogólne umiejętności miękkie.
  • Pogorszony multitasking – typowa wielozadaniowość jest często nierozumiana (polega na przełączaniu skupienia na zadaniach, a nie jednoczesnym skupianiu się na wielu). W tym przypadku korzystanie z mediów społecznościowych pogarsza zarówno zdolności do przełączania się między zadaniami, jak i umiejętność skupienia się na jednym zadaniu
  • Przybywa i ubywa substancji szarej (związanej z pamięcią, szczególnie co do relacji społecznych) – istnieją różne mechanizmy związane z zapamiętywaniem informacji w życiu codziennym i w social mediach. Dodatkowo może cierpieć uwaga.
  • Podatność na wpływy – istnieje korelacja między spędzaniem czasu w social mediach, a tzw. “mentalnością tłumu”, czyli utratą pewnej części indywidualności.
  • Fantomowe wibracje – zjawisko polegające na odczuciu wibracji smartfona, gdy w rzeczywistości jednak nic takiego się nie wydarzyło.
  • Uzależnienie i zanik substancji białej (mózgu) – media społecznościowe oddziałują na układ nagrody powodując uzależnienie. Działa to podobnie, choć w o wiele mniejszym nasileniu, jak podczas przyjmowania narkotyków.

– 6 sposobów w jakie social media zmieniają nam mózgi (Film, PL)

#mediaspołecznościowe #psychologia #mózg

5. Rozwój osobisty to pojęcie, które spotkało się chyba z każdym rodzajem wielbienia oraz hejtu. Nie bez przyczyny: wiele osób zupełnie nie rozumiejąc tego zagadnienia rozpowszechnia błędne założenia, które często po prostu szkodzą. Pogoń za idealnością, wszystkim najlepszym i najlepszą wersją siebie może prowadzić do problemów psychicznych. Jest on często metodą prokrastynacji, adoracją ciągłego ulepszania i przygotowywania, zamiast prawdziwego działania. Artykuł, choć nieco tendencyjny i zbyt krytyczny (neguje całkowicie rozwój osobisty oraz potwierdzone naukowo metody, takie jak medytacja) ukazuje w wyjątkowo dobitny sposób pułapkę obsesyjnego samodoskonalenia. Zdecydowanie powinna go przeczytać każda osoba zafascynowana ciągłym rozwojem osobistym.

– W pułapce zbyt dobrego samopoczucia (Artykuł, PL)

https://www.polityka.pl/jamyoni/1683480,1,w-pulapce-zbyt-dobrego-samopoczucia.read

#rozwójosobisty #doskonalenie #motywacja

6. Wypalenie zawodowe to popularny problem pracowników etatowych, szczególnie na stanowiskach związanych z pracą umysłową, opieką nad pacjentem, stanowiskach menedżerskich i częściowo powtarzalnych, takich jak programowanie. Istnieje wiele przyczyn wypalenia – w ankiecie opisywanej w niniejszym artykule były to m.in. za duża odpowiedzialność, małe szanse na awans czy presja czasu. Oprócz odpowiedniego zarządzania rekreacją i odpoczynkiem ważne jest, aby mieć poza pracą ciekawe zajęcia, przede wszystkim takie, które się lubi. Oprócz tego zawsze przydatne jest umiejętne zarządzanie stresem, wysypianie się i organizacja pracy. Ponadto, choć jest to decyzja często trudna i wymagająca – zawsze warto się zastanowić nad zmianą pracy czy przekwalifikowaniem – nawet w późniejszym wieku.

– Gumtree.pl: 31% polskich pracowników umysłowych czuje wypalenie zawodowe (Artykuł, PL)

https://www.money.pl/gielda/gumtree-pl-31-polskich-pracownikow-umyslowych-czuje-wypalenie-zawodowe-6534095603767426a.html

#wypaleniezawodowe #praca #stres

7. Ciekawostka technologiczna – jak działają pamięci SSD. Przepiękna animacja ukazująca skalę wielkości technologii zastosowanych przy produkcji nowoczesnych nośników danych. Jest to jeden z tych materiałów, które dla wielu z Nas nie wnoszą nic wyjątkowego do życia, ale po prostu chce się je oglądać 🙂

– How do SSDs Work? | How does your Smartphone store data? | Insanely Complex Nanoscopic Structures! (Film, ENG)

#technologia #komputery #ssd

8. Każdy człowiek jest podatny na manipulację. Również każdy człowiek może manipulować – świadomie lub nieświadomie. Autorka materiału opowiada o swojej nieprzyjemnej przygodzie z trenerem personalnym, który oprócz braku fundamentalnej wiedzy i kompetencji (indywidualnego podejścia) wykazywał się manipulacją psychiczną i toksycznym podejściem. Niestety to może przytrafić się każdemu – czy to ze strony dowolnego specjalisty (lekarza, trenera, dietetyka, coacha, psychologa itp.), czy też w rodzinie. Warto zdobywać wiedzę na temat technik manipulacji, uczyć się asertywności i być czujnym. Dzięki temu jesteś w stanie skuteczniej wykrywać już pierwsze przejawy takich destrukcyjnych zachowań

– Toksyczny trener – mroczna historia, której nie znacie (Film, PL)

#relacje #psychologia #manipulacja

9. Edukacja finansowa w Polsce jest na bardzo niskim poziomie – podobnie zresztą jak wiedza na temat zdrowia czy ekonomii. Jednym z czołowych specjalistów w edukowaniu na temat finansów jest autor bloga/podcastu/książek, Michał Szafrański. Na jego portalu znajdziesz przeróżne materiały dotyczące oszczędzania, zarabiania i inwestowania. Pamiętaj, że pieniądze są ważne w życiu – pozwalają na większą swobodę, możliwości zmian, zabezpieczenie się, umożliwiają inwestowanie w siebie, swoje zdrowie i rozwój. 

– Jak Oszczędzać Pieniądze – Michał Szafrański (Strona/Blog, PL)

https://jakoszczedzacpieniadze.pl/

#pieniądze #finanse #oszczędzanie

10. Zakupy przez internet to nabierający na popularności sposób zaopatrywania się w przedmioty, jednak nadal tylko niewielka część konsumentów z niej korzysta. Dobrze jest wykorzystać internet szczególnie do zrobienia zapasów “suchych” produktów oraz takich o bardzo długim terminie przydatności do spożycia. Często zamiast ciągle kupować opakowanie ryżu, proszek do prania czy płatki owsiane, lepiej jest zamówić hurtowo takie produkty przez internet. Mimo kosztów przesyłki można na tym całkiem sporo zaoszczędzić, dodatkowo odciążając się czasowo i finansowo. Pamiętaj też, że produkty takie jak ryż, kasza czy suplementy w proszku, z terminem “najlepiej spożyć przed” można zazwyczaj spożywać po tym terminie nawet przez długie miesiące, a niekiedy nawet lata.

– Lifehack/wskazówka

#zakupy #oszczędzanie #lifehack

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zajrzyj też do mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

Lub przeglądaj wszystkie wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/ 

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂