Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Okolice godziny 7:30. Zazwyczaj o tej godzinie jeszcze śpię, ale dzisiaj jestem w Krakowie i właśnie… wystartowałem w Runmageddonie 🙂 Jeśli dobrze pójdzie to między 8:40 a 9:20 powinienem być na mecie. Tobie natomiast zostawiam świeżutki numer Kalejdoskopu, w którym znajdziesz trochę ciekawych portali, wskazówek, informacji i inspiracji. Przyjemnego czytania!

Przypomnienie: Najbliższy Kalejdoskop otrzymasz w pierwszą niedzielę czerwca. Będzie on za to zawierał nieco więcej treści oraz postaram się, aby były to treści wysokiej jakości. “Ewolucja albo śmierć” 😉

1. Geny, bez żadnych wątpliwości, silnie kształtują nasze życia. Od nich zależy nasze zdrowie, samopoczucie, możliwości i wiele innych. Niektórzy uważają, że od nich zależy niemal wszystko, inni uznają, że geny to po prostu część całokształtu i przypisują im określony procentowy udział. Ostatnio ta kwestia została poddana badaniom. Według naukowców, zdrowy styl życia (kreowany poniekąd przez środowisko) może silnie zrównoważyć “złe geny”. To znaczy, że osoby z tzw. “złymi genami”, mające większą podatność na różnego rodzaju choroby, mogą mimo wszystko dożyć długich lat – o ile będą prowadzić zdrowy tryb życia. 

– Zdrowy styl życia może zrównoważyć wpływ genów skracających życie (Artykuł, PL)

https://www.pap.pl/aktualnosci/zdrowy-styl-zycia-moze-zrownowazyc-wplyw-genow-skracajacych-zycie-1

#geny #zdrowie #nauka

2. Patrzymy na świat zawsze ze swojego punktu widzenia, a nigdy obiektywnie. Choć to dość odważne stwierdzenie, to nie jest możliwe, aby człowiek patrzył na świat całkowicie obiektywnie – musiałby bowiem posiadać wiedzę absolutną. Geografia, kultura, miejsce naszego pochodzenia – mają ogromny wpływ na nasze myślenie. Już sam język, przez specyficzne dla niego metafory i powiedzenia sprawia, że różnice mogą okazać się kolosalne. 

Zauważmy, że często za luksusowe uchodzi to, co jest “po drugiej stronie globu” – ma to np. odzwierciedlenie w nazwach restauracji czy klubów. To, co oddalone od nas ma pewnego rodzaju niewidzialną barierę, którą niemal zawsze świadomie (lub nie) czujemy.

Zauważenie omówionych przez autora nagrania różnic mieć duże znaczenie w przypadku rozmawiania z kimś z innej kultury i pochodzącego z innego miejsca na świecie. Powinniśmy mieć na uwadze, że skuteczna komunikacja może opierać się na zupełnie innych zasadach, niż wśród “naszych”. Warto być wtedy bardziej uważnym i starać się, na ile to jest możliwe, przyjąć punkt widzenia drugiego człowieka. 

– Jak geografia wpływa na Twoje myślenie? (Audio/film, PL)

https://www.youtube.com/watch?v=ImKu8MYkp0c

#geografia #pochodzenie #myślenie

3. Szczęście jest wtedy, kiedy chcemy je mieć oraz zauważamy je. Gdy nam czegoś brakuje, poszukujemy szczęścia. Możemy szukać długo i nigdy nie znaleźć, ale możemy też po prostu dojść do niego w swój unikatowy sposób. Pomóc w tym może zdobywanie doświadczenia od innych ludzi.

Autorka nagrania z linku poniżej mówi m.in. o tym o tym, aby skupić się na długoterminowym szczęściu, odkrywaniu siebie, poszukiwaniu tego, co daje realną radość, a nie tylko chwilową, natychmiastową gratyfikację.

Autor nagrania z drugiego linku przedstawia fragment audiobooka i opisuje, jak ważne są nasze działania, które podejmujemy na co dzień. Należy do nich m.in. okazywanie wdzięczności, docenianie tego, co się ma, regularne ćwiczenia i zaangażowanie w pracę, którą się lubi. I faktycznie, geny są istotne, ale jeśli potrafimy dokonać zmian (lub mamy wystarczająco dużo… szczęścia, aby być w sprzyjającym środowisku), to możemy zmienić nasze odczucia w sposób znaczący.

– Where is Happiness Truly Found? (Audio/video, ENG)

https://www.youtube.com/watch?v=hYoqgVZLBwc

– Od czego zależy TWOJE SZCZĘŚCIE? – wyniki BADAŃ NAUKOWYCH – Sonja LYUBOMIRSKI – audiobook fragment (Audio/video, PL)

https://www.youtube.com/watch?v=5N-Qed4bvrs

#szczęśćie #psychologia #radość

4. Zweryfikuj swoje nawyki i rutyny na pomocą sztucznej inteligencji – np. Chatu GPT. Możesz użyć następującej instrukcji:

“W tej konwersacji będę podawał różnego rodzaju czynności, nawyki i zachowania. Chcę, abyś dokonał ich rzetelnej analizy pod względem ich znaczenia dla zdrowia, higieny, bezpieczeństwa, efektywności i ewentualnych zagrożeń. Opieraj się na rzetelnej wiedzy i unikaj odpowiadania na podstawie źródeł takich jak opinie. Jeśli to możliwe, odpowiedzi opieraj o wiedzę naukową.” 

Następnie możesz sprawdzić swoje różnego rodzaju czynności i przyzwyczajenia, może to być np.:

— Korzystanie z tego samego kubka przez kilku członków rodziny

— Używanie patyczków do uszu

— Używanie chemii do czyszczenia mebli bez użycia rękawiczek

— Korzystanie z tego samego ręcznika do wycierania twarzy i reszty ciała

— Oglądanie filmów przed snem

— Spanie przy muzyce

(itd.)

– Ciekawostka/weryfikacja nawyków i rutyn (bez linka)

#nawyki #rutyny #zachowania

5. Wspominałem kiedyś, że jedną z metod poradzenia sobie z prokrastynacją jest “robienie nic przez jakiś czas”. Gdy czujesz, że nie możesz zabrać się do roboty, odwiedź poniższą stronę internetową. Nie oszukuj (korzystając np. ze smartfona lub czytając skład Twojego kremu do rąk). Rób NIC przez 2 minuty i sprawdź, jak zadziała to na Ciebie.

– Do Nothing For 2 Minutes (Strona WWW)

http://www.donothingfor2minutes.com/

#prokrastynacja #motywacja #produktywność

6. Portal proponujący książki w nietypowy sposób. Możemy nie tylko opierać się o “podobne”, ale przede wszystkim o wątki tematyczne oraz znane osoby. Przykładowo, możemy wybrać osobowość “Steve Jobs” i odnaleźć specjalnie dostosowane rekomendacje. Świetne narzędzie do poszukiwania tytułów dopasowanych do nas.

– UltimateBookList (Strona WWW, ENG)

https://ultimatebooklist.com

#książki #czytanie #informacje

7. Przenośny generator prądu z fotowoltaiki, nowoczesne biurko, modyfikacja drona, a może wysokobiałkowe ciastko w 3 minuty? Na stronie z linka poniżej znajdziesz różnego rodzaju poradniki, które mogą posłużyć przede wszystkim jako inspiracja do robienia rzeczy. Wiele z nich jest mocno skomplikowana i czasami wręcz niepraktyczna, lecz nie chodzi o to, aby kopiować te rozwiązania 1 do 1, ale na ich podstawie (lub z ich pomocą) zrobić pewne rzeczy dostosowane do siebie.

– Autodesk Instructables (Strona WWW, ENG)

https://www.instructables.com

#poradnik #instrukcja #inspiracje

8. Czasami słyszymy, że jazda samochodem się nie opłaca, wystarczy podjechać rowerem do pobliskiego sklepu osiedlowego i tak zaoszczędzimy na paliwie. Autor poniższego artykułu brutalnie rozprawia się z tą tezą. W rzeczywistości wydanie np. 5 zł na paliwo aby podjechać do największego i najtańszego sklepu sprawi, że zaoszczędzimy nawet kilkadziesiąt złotych. Nie mówiąc już o zaoszczędzonym czasie oraz możliwości zrobienia zakupów np. raz na miesiąc – jadąc rowerem nie byłoby możliwe zabranie ze sobą takiej ilości bagażu.

Artykuł nie jest “najbardziej górnych lotów”, ale jest ważny dla ewentualnej zmiany sposobu myślenia i zauważenia kosztów alternatywnych.

– Jazda samochodem się opłaca. Pojechałem rowerem do sklepu osiedlowego, więc wiem (Artykuł, PL)

https://autoblog.spidersweb.pl/jazda-samochodem-sie-oplaca-koszt-paliwa-sklep-osiedlowy

#oszczędzanie #czas #samochód

9. Jeśli zamierzasz gdzieś wyjechać (np. do innego miasta) i jedziesz swoim samochodem oraz nie jest to wyjazd pilny, przejrzyj mapy z Twoją planowaną trasą podróży. Czasami możesz przejeżdżać obok atrakcji, o których nawet nie wiedziałeś(-aś), takich jak opuszczone obiekty, wodospady, terenowe wystawy, hodowle zwierząt itp. Może to więc być okazja do niemal bezkosztowego i szybkiego zwiedzenia ciekawych obiektów bez konieczności oddzielnej podróży do nich.

Mapy Google po wyznaczeniu trasy pozwalają na kliknięcie przycisku “Atrakcje” i wyświetlą całą listę “atrakcji przy trasie”.

– Inspiracja/ciekawostka, bez linka

#podróże #inspiracje #zwiedzanie

10. Gdy kupujemy coś na Allegro często chcemy “dobrać coś”, aby skorzystać z darmowej dostawy (Smart). Wtedy często, gdy kupujemy przedmiot za np. 30 zł, szukamy czegoś do dobrania za np. 15-20 zł, przeszukując przedmioty sprzedającego. Można wtedy wpaść w pętlę zakupową w postaci ciągłego sprawdzania cen, kombinowania z doborem produktów itp. Ewentualną opcją, jakkolwiek banalnie to nie zabrzmi, może być po prostu kupienie 2 (lub więcej) sztuk pierwotnego przedmiotu. To rozwiązanie będzie w szczególności dobre, kiedy kupujemy coś do zużycia (np. krem, suplementy, rękawiczki) co nie ma bardzo ograniczonego terminu przydatności/może się zużyć/zepsuć. Czasami taki wybór może opłacić się bardziej (czasowo) od szukania czegoś do dobrania.

– Wskazówka/lifehack, bez linka

#zakupy #czas #oszczędzanie

Złota Myśl Na Dziś: „Życie jest jak jazda na rowerze: utrzymujesz równowagę, kiedy się poruszasz”

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/

https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw

Archiwum Newslettera jest dostępne na stronie https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

SebastianZapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂