Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Witaj w niedzielny wieczór! Masz już dość szaleństwa dotyczącego koronawirusa? To świetnie, bo w dzisiejszym newsletterze będzie tylko 1 pozycja jego dotycząca i niejako podsumowująca to zjawisko. Poza tym jak zwykle dzielę się z Tobą zbiorem informacji, streszczeń, poleceń i innych źródeł, które mogą poprawić Twoją jakość życia i zaspokoić wiedzę oraz ciekawość 🙂 Udanego czytania, słuchania i oglądania!

1. Czy da się zrobić formę po siedemdziesiątce? Jeszcze jak! Mitem jest, że po pewnym roku życia nie da się poprawić sylwetki. Da się to zrobić nawet w późnym wieku. Zazwyczaj osoba starsza (po 50-60 roku życia) wcale nie ma tak silnie spowolnionego metabolizmu ani innych przeciwwskazań, które nie pozwoliłyby na znaczną poprawę sylwetki. Częściej problem tkwi w głowie – w przekonaniach, sile woli, dyscyplinie, niechęci do wysiłku i braku wytrwałości. W przykładzie opisana przemiana 73-letniej kobiety. Pomogła jej w tym doświadczona córka, natomiast osoby, które nie mają w rodzinie lub znajomych nikogo z odpowiednią wiedzą, mogą po prostu skorzystać z usług dobrego trenera personalnego.

– Daughter Helps 73-Year-Old Mom Lose 50+ Pounds To Get Her Health Back On Track, And Her Before And After Pics Go Viral (Artykuł, ENG)

https://www.boredpanda.com/woman-weightloss-joan-macdonald/

#zdrowie #sylwetka #przemiana

2. Mini-kompendium wiedzy o koronawirusie oparte na faktach – podsumowanie różnych badań, wzmianek i doniesień. Jedną z najważniejszych czynności, jakie warto wykonywać to dokładne mycie rąk oraz unikanie dotykania nimi okolic twarzy (szczególnie, gdy są brudne). Warto próbować minimalizować czas przebywania z potencjalnie chorymi oraz kontaktować się z ochroną zdrowia, kiedy podejrzewamy u siebie objawy (choć póki co u Nas, w Polsce, ta ochrona zdrowia nie sprawdza się wyjątkowo dobrze). Warto pamiętać też, że okres inkubacji wirusa może wynosić nawet 2-3 tygodnie, więc możemy być już zarażeni, a nie mieć jeszcze żadnych objawów. Ważne jest, aby się dobrze wysypiać i odżywiać, bo to wspiera układ odpornościowy. W wielu przypadkach choroba nie będzie spowodowana koronawirusem, ale będzie to zwykłe przeziębienie czy angina. Istnieją dowody, że większe dawki witaminy C mogą skrócić długość objawów przeziebieniopodobnych, jednak to witamina D jest w większym stopniu odpowiedzialna za zmniejszenie ryzyka chorób górnych dróg oddechowych. Możliwe, że również cynk jest w stanie pomóc, zmniejszając nasilenie objawów.

– Coronavirus disease 2019 (COVID-19) (Artykuł, ENG)

https://examine.com/topics/coronavirus/

#wirus #medycyna #zdrowie

3. Czy termin ważności to bezwzględne maksimum, po którym produkt staje się szkodliwy? Zwykle nie. Często produkty nawet z datą „należy spożyć do”, można bez obaw spożyć kilka dni po terminie. Należy jednak zawsze zwracać uwagę na prawidłowe przechowywanie produktu oraz polegać na wzroku i węchu spożywając pokarm

– Krótkie notki: Dlaczego, jako biolog, ignoruję daty przydatności do spożycia? (Artykuł, PL)

http://platyna.info/blog/2019/09/29/krotkie-notki-dlaczego-jako-biolog-ignoruje-daty-przydatnosci-do-spozycia

#jedzenie #dieta #odżywianie

4. Potrafisz wytrzymać dzień bez smartfona i internetu? Być może tak, chociaż będzie to dość dziwne uczucie. Natomiast wiele dzieci ma problemy z wytrzymaniem nawet kilka godzin bez dostępu do nowoczesnych mediów. WHO uznało uzależnienie od mediów (cyberuzależnienie) za ciężką chorobą psychiczną.

– Lekarze: Cyberuzależnienie to ciężka choroba psychiczna (Artykuł, PL)

https://twojezdrowie.rmf24.pl/choroby/psychika/news-lekarze-cyberuzaleznienie-to-ciezka-choroba-psychiczna,nId,3152031

#uzależnienie #smartfon #psychologia

5. 15-minut spaceru dziennie mogłoby wzbogacić światową gospodarkę o 100 mld $ rocznie. Wszystko to związane jest z wyjątkowo korzystnym wpływem aktywności fizycznej na organizm człowieka. Szacunki wskazują, że gdyby każdy uprawiał podstawową aktywność fizyczną przez dodatkowe 15 minut dziennie (szybki spacer, bieganie itp.) to mogłoby wpłynąć pozytywnie na jego stan zdrowia, a to mogłoby się przełożyć na większą wydajność w pracy i efektywność osobistą. Lepsza sprawność to również mniejsze ryzyko zgonów, mniej zwolnień chorobowych i innych obciążeń. Szacunki wskazują, że gdyby wcześniej nieaktywna fizycznie osoba zaczęła biegać 20 minut dziennie, to wydłużyłoby jej długość życia o 3,2 roku oraz poprawiło ogólną jakość życia.

– 15-minute daily walks could boost global economy by $100bn a year, study says (Artykuł, ENG)

https://www.independent.co.uk/news/business/news/walking-exercise-global-economy-jogging-fitness-world-health-organisation-a9187966.html

#zdrowie #ruch #aktywność

6. Wydolność tlenowa, kondycja, pułap tlenowy – określenia te dotyczą tego, jak dobrze Nasze organizmy radzą sobie z wysiłkiem, który większość energii czerpie z procesów tlenowych – tzn. z takich, które nie są zbyt intensywne, ale trwają długo. Intensywne wysiłki (np. maksymalne kilka ruchów) czerpią energię głównie z procesów beztlenowych: ATP, fosfokreatyny – ta jednak szybko (10-30 sekund) kończy się, wtedy zaczyna się kształtować wytrzymałość siłowa – organizm pobiera energię głównie z glukozy. Po kolejnych 1-2 minutach procesy beztlenowe nie wystarczają i wysiłek będzie w coraz większym stopniu opierał się o przemiany tlenowe. Organizm adaptuje się do wysiłku proporcjonalnie: im częściej trenujemy siłę i moc, tym większa siła, moc i hipertrofia. Odwrotnie: więcej wysiłków tlenowych (np. długodystansowego biegu), tym większa doń adaptacja. Tak więc czy można być jednocześnie silnym i mieć świetną kondycję? Można, jednak nie będzie to z pewnością poziom mistrzowski. Wystarczy łączyć różne treningi, najlepiej w oddzielne dni. Inaczej jest, gdy jesteś sportowcem i startujesz w zawodach – wtedy inny rodzaj wysiłku powinien być tylko uzupełnieniem. Jeśli chcesz po prostu być osobą sprawną, silną, szybką i wytrzymałą, gotową na wszystko – trenuj tak, aby wykonywać ćwiczenia angażujące wszystkie cechy motoryczne. Świetnie sprawdzić się mogą treningu interwałowe o wysokiej intensywności i crossowe.

– Wydolność i kondycja – jak je budować z naukowego punktu widzenia (Film, PL)

#wydolność #kondycja #trening

7. Sterydy – reakcja na to słowo często jest bardzo podobna jak na słowa „heroina” albo „metamfetamina”. Wielu osobom wydaje się, że sterydy już od pierwszego użycia wciągają w nieodwracalny nałóg i prowadzą do wyniszczenia. Realia jednak są trochę inne: odpowiednio stosowane sterydy nie niosą za sobą dużych skutków ubocznych, przede wszystkim zazwyczaj nie prowadzą do znacznego pogorszenia stanu zdrowia. Uzależniać mogą, jednak jest to przede wszystkim uzależnienie od stanu/uczucia, jakiego się doświadcza „na cyklu”.

– STERYDY – SKUTKI UBOCZNE. Czy sterydy zabijają ? / Moje zdanie / PROSTODOCELU (Film, PL)

https://www.youtube.com/watch?v=UijmQXkVZYQ

#sterydy #doping #siłownia

8. Podcast, którego głównym tematem jest charyzma – szeroko rozumiana umiejętność/cecha/atrybut, która określa, czy dana osoba jest pozytywnie wyjątkowa, posiada zdolności liderskie i przywódcze, jest efektywny i sprawny. Zakres tematyczny rozciąga się od szeroko rozumianej psychologii, motywacji, produktywności, przez zarządzanie, uczenie się, aż po komunikację i styl.

– Podcast Charyzmatyczny (Podcast, PL)

https://www.dawidstraszak.pl/podcasts

#podcast #charyzma #efektywnośćosobista

9. Zbiór lifehacków, stron i podzbiorów związanych z lifehackami, mogącymi poprawić Nasze funkcjonowanie. Jest to zbiorcza strona, więc nie unikniemy tam elementów reklamowych czy clickbaitów, jednak zawsze możemy znaleźć  coś ciekawego. Warto przejrzeć w wolnej chwili, aby dowiedzieć się np. jak w prosty sposób możemy naprawić elementy wnętrza, skąd pobrać darmowe e-booki lub jak długo możemy trzymać jedzenie w lodówce.

– Zbiór lifehacków (Strona, ENG)

#lifehack #wskazówki #jakośćżycia

10. Newsletter o tematach społecznych, politycznych, gospodarczych i naukowych z całego świata. Cotygodniowy zbiór podany w przystępnej do czytania formie. Porusza dość szeroką gamę tematyczną, jednocześnie wspierając się odnośnikami.

– Outriders Brief (Newsletter, PL)

https://brief.outride.rs/

#newsletter #ciekawostki #informacje

Mam nadzieję, że wystarczy. A jeśli nie, to zawsze możesz zobaczyć unikatowy przepis na Kawkao: https://sebastianchudziak.pl/przepis-kawkao-czyli-kawa-kakao/ – to wpis na mojej stronie, który popełniłem kilka lat temu trochę dla żartu. Jest pozbawiony głębszej merytoryki, ale mimo to codzienne na przynajmniej kilkanaście unikatowych wyświetleń z google 🙂 To taka ciekawostka, która pokazuje, że warto tworzyć treści i je publikować. 

Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂