Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Właśnie czytasz pierwszy numer newslettera Kalejdoskop. Pomysł, aby go zrobić narodził się już jakiś czas temu. Chciałem stworzyć taki system przede wszystkim dlatego, że ciągle przeszukuję internet pod kątem ciekawych treści i chcę się nimi dzielić, a wstawianie pojedynczych wpisów na facebooka nie przynosi zbyt wielkich efektów. W zamian chcę dzielić się regularnymi, zbiorczymi agregatami treści. A więc co dzisiaj mamy?

1. Gdybym wiedział o tym wcześniej… strona z zebranymi radami i wskazówkami od absolwentów Harwardzkiej Szkoły Biznesu z 1963 roku. Tematyka dotycząca m.in. kariery, życia rodzinnego, biznesu, finansów, szczęścia, poczucia sukcesu, przekonań i ogólnej jakości życia.

If I Knew Then (Strona internetowa, ENG)

#porady #jakośćżycia #wskazówki

2. Czy skutki różnych intensywnych sytuacji mogą być dziedziczone? Wiele wskazuje na to, że mogą. Intensywne przeżycia, takie jak traumy mogą być dziedziczone w genach przez kolejne pokolenia. Może się to wyrażać w taki sposób, że jeśli rodzice żyli w intensywnym stresie, to dziecko przychodzi na świat od razu z mniejszą ilością produkowanego kortyzolu – ma to być efekt kompensujący (przewidywane) życie w trudnych warunkach. Również środowisko związane z biedą może warunkować ekspresję genów tak, że jej doświadczenie w dzieciństwie jest w stanie pozostawić swoje skutki niemal na całe życie człowieka. Co ważne – w tym przypadku największe znaczenie ma dzieciństwo, kiedy organizm intensywnie się rozwija.

Trauma dziedziczona (Tekst, PL)

Królowe i robotnice. Bieda odciska się w naszych genach (Tekst, PL)

#genetyka #stres #biologia

3. Crossfit – bezlitosna analiza wad i o dziwo… dużych zalet – crossfit to popularna forma intensywnej aktywności fizycznej. Każdy, kto zna choć trochę tę formę ćwiczeń wie, jak często one wyglądają. Nieprawidłowe prowadzenie takiego treningu i nadmierne nastawienie na wynik może być jednak bardziej szkodliwe niż zdrowe. Warto zwracać uwagę na technikę ćwiczeń i poprawność wykonywanych ruchów – ponieważ poprawnie wykonywany trening crossowy to ogromne korzyści.

CROSSFIT – bezlitosna analiza wad i o dziwo… dużych zalet (Video, PL)

#sport #crossfit #aktywnośćfizyczna

4. Opis historii dziewczyny, która zaczęła wstawać codziennie wcześnie rano (zaraz po 5:00). Została ona zmotywowana tym, że wg różnych analiz osoby wcześnie wstające są bardziej produktywne. Po kilku dniach jej wnioski można opisać następująco: „jest ciężko wstać, ale jestem z siebie zadowolona i zamierzam kontynuować sen w godzinach 23:00-6:00” Jeśli zazwyczaj śpisz do późnych godzin – może spróbuj? Tylko nie kilka dni, a najlepiej kilka tygodni. Może po tym czasie faktycznie zyskasz trochę „czasu dla siebie” i będziesz się lepiej czuć?

Can You Hack Your Body Clock To Become A Morning Person? I Tried It Out (Tekst, ENG)

#sen #rytmdobowy #człowiek

5. „Jeśli powiedziało się A, trzeba powiedzieć B” – to dewiza, która przyświeca nam w podejmowaniu decyzji o kontynuowaniu podjętych działań wtedy, gdy napotykamy różne przeszkody i niedogodności. Bez wątpienia w wielu przypadkach uruchamia to motywację potrzebną do poradzenia sobie z kłopotami i przeciwnościami. Czy jednak mówienie „B” zawsze ma sens tylko dlatego, że wcześniej powiedziało się „A”? Liczne badania psychologiczne pokazują, że ludzie kontynuują różne działania również wtedy, gdy nie mają one żadnego racjonalnego uzasadnienia, a nawet stają się dla nas autodestrukcyjne. Wykład prof. Dariusza Dolińskiego poświęcony jest takim właśnie paradoksom. 

Pułapki konsekwencji – prof. Dariusz Doliński (Wykład, PL)

#psychologia #konsekwencje #logika

6. Czy wygląd trenera ma znaczenie? – nadal bardzo często widzi i słyszy się komentarze sugerujące, że trener MUSI wyglądać jak zawodowy kulturysta, a wygląd trenera jest najważniejszym kryterium współpracy. Trener jednak ma być skuteczny w pomocy innym, a własna sylwetka nie jest tego wyznacznikiem. Trener to nie zawodnik, tylko dydaktyk – jeśli jest skuteczny w praktyce przekazywania umiejętności, to właśnie ten fakt jest wyznacznikiem dobrego trenera.

Czy wygląd trenera ma znaczenie? (Video, PL)

#sport #trener #sylwetka

7. Miej Wy****ne, a będzie Ci dane, czyli subtelna sztuka nie przejmowania się. Przejmowanie się zazwyczaj nie tylko nie pomaga w rozwiązaniu trudności, ale jeszcze bardziej je utrudnia. Na czym polega ta sztuka?

1. Ignoruj swoje wady.

2. Nie porównuj się do innych – stwórz własny zestaw wartości.

3. Stawiaj się w niekomfortowych sytuacjach.

4. Zrozum czym jest szczęście, a przede wszystkim, czym szczęście nie jest.

5. Zawsze będą problemy – czerp z nich szczęście.

6. O co możesz cierpieć? – postaw trudne sprawy jasno.

7. Nie jesteś wyjątkowy.

8. Bądź szczery na swój temat.

9. Nic nie jest stałe, a Ty możesz się mylić.

Subtelna sztuka nie przejmowania się (Tekst+video, PL)

#zachowanie #psychologia #postawy

8. Zajawki, ciekawe cytaty i informacje prosto z różnych książek. Dostępne w formie newslettera oraz bezpośrednio ze strony internetowej. Często są to wskazówki i przydatne porady z zakresu jakości życia i samodoskonalenia.

Bookfreak (Strona internetowa, ENG)

#książki #nauka #wiedza

9. Życie introwertyka przedstawione na grafikach – z przymrużeniem oka 😉 Introwertycy są wśród Nas i często mówi się, że jest ich nawet większość. Choć może to dziwić, to introwertyków często zwyczajnie… nie widać. Typowy introwertyk stosunkowo szybko męczy się chaosem, w szczególności gdy jest otoczony przez wiele osób. Nie będzie zazwyczaj duszą towarzystwa. Po intensywnych spotkaniach potrzebuje czasu, aby po prostu się zregenerować – pozostając w samotności lub tylko z jedną osobą.

The Life Of An Introvert Described By 17 Different Graphs (Artykuł, ENG)

#introwertyk #wartowiedzieć #psychologia

10. Darmowa aplikacja, zawierająca dość zaawansowane funkcje: pozwala w kilka sekund wyciąć, oznaczyć i np. skopiować lub przesłać do sieci zrzut ekranu, nagrać wideo z ekranu, rozpoznać wyświetlany w danym punkcie kolor, zamienić zdjęcie tekstu na tekst, wysłać plik na portal pozwalając na jego udostępnienie, skrócić adres internetowy, uruchomić na ekranie linijkę, zeskanować kod QR czy połączyć kilka zdjęć w jedno – a każde z tych zadań można wykonać używając dowolnie wybranego skrótu klawiszowego.

ShareX (Aplikacja, ENG)

#produktywność #aplikacja #technologia

Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop

Pozdrawiam, 

Sebastian

“Niby to samo, ale za każdym razem coś innego”



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂