Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Cześć! 

Zastanawiam się czasem, ile procent naszego życia zależy od genów, ile od środowiska, ile od własnej pracy, a ile od przypadku. Inaczej: jaka jest proporcja tych wszystkich oraz stopień ich wzajemnego przenikania się. Obawiam się jednak, że nigdy nie znajdę na to pytanie dokładnej odpowiedzi. Jak bowiem można by to było zbadać lub ocenić? Jeśli to wiesz, to odpisz proszę na tego maila 🙂

Tymczasem, zostawiam Ci kolejną porcję ciekawostek, streszczeń i informacji w różnorodnej tematyce wokół funkcjonowania człowieka, zdrowia, produktywności, jakości życia i psychologii. Mam nadzieję, że niedziela z Kalejdoskopem będzie dla Ciebie o wiele przyjemniejsza 🙂 Miłego czytania!

1. Czy można być słabym uczniem, mieć ADHD, a przy tym założyć biznes, rozwinąć go i sprzedać za 1,5 mld USD? Jeszcze jak! Podcast przedstawia perspektywę działania przedsiębiorcy Paula Orfalea, który stworzył biznes związany z kserowaniem dokumentów. Wydaje się, że z tego typu działalności niczego ciekawego się nie dowiemy, jednak w podcaście przedstawione zostało wiele naprawdę ciekawych wątków, myśli, wskazówek i sposobów myślenia, na jakie czasami nie wpadamy w ogóle, a przynajmniej o jakich często zapominamy. Co więcej, te informacje mogą być przydatne w wielu sytuacjach życiowych, nie tylko w biznesie. Jedną z istotnych kwestii jest emocjonalne przywiązywanie się do swojej pracy. To nie zawsze jest korzystne, szczególnie, gdy po prostu zależy nam na zarabianiu. Inna kwestia to umiejętność dopasowywania zadań do swojej osobowości i próbowanie ograniczania robienia rzeczy, do których nie jesteśmy stworzeni. Te lepiej delegować na innych. Ważna myśl to także “im więcej masz oszczędności, tym więcej masz możliwości”. Ta zasada jest istotna dla każdego, na niemal każdym etapie życia. Podcast jest na tyle bogaty w treści, że po prostu trzeba go wysłuchać.

– 🔴 Paul ORFALEA – jak zarobić MiLiARDY dzięki zamartwianiu się I Rafał Mazur ZenJaskiniowca.pl (Podcast, PL, zawiera wulgaryzmy)

#biznes #sukces #ciekawostki

2. Niektórzy ludzie to maszyny do osiągania sukcesu, inni to “życiowi przegrywi”. Dużą rolę mają przy tym geny i środowisko, lecz również wiele zależy bezpośrednio od nas. Możemy nauczyć się być skuteczni i wypracować w sobie zdolność do bycia skutecznym. W filmie opisane jest 7 zasad z książki “7 nawyków skutecznego działania”. Bardzo ważne jest to, aby starać się trzymać tych zasad nawet, jeśli z początku nie czujemy pewności co do ich skuteczności:

— Proaktywność, a nie reaktywność: zamiast zrzucać winę na los, trzeba brać odpowiedzialność za to, co nas spotyka;

— Rozpoczynaj zadania z wizją końca. Postaw sobie jasny cel, konkretny, ograniczony w czasie oraz z jasną informacją, jaką korzyść osiągniesz dzięki jego realizacji;

— Zaczynaj od najistotniejszych zadań: możesz swoje działania skategoryzować do macierzy: ważne-nieważne, pilne-niepilne;

— Staraj się działać tak, aby korzyść odnosiły obie strony. Strategia win-win jest najlepsza dla każdego;

— Najpierw zrozum innych, później zostań zrozumiany: skupiaj się na komunikacji opartej na empatii, próbuj zrozumieć potrzeby innych ludzi, a dopiero później mów o swoich potrzebach;

— Działaj w synergii. Łącząc niektóre elementy, możemy zyskać o wiele więcej. Szukaj takich powiązań, aby odnosić jeszcze większą korzyść. Może to być np. współpraca z ludźmi, z którymi dopełniamy się kompetencjami;

— Daj sobie czas na regenerację. Czasem trzeba cofnąć się o 1 krok wstecz, aby zrobić kilka kroków naprzód.

– Jak robić trudne rzeczy? (Film/audio, PL)

Dłuższe audio o tej samej tematyce:

– 7 nawyków skutecznego działania [Biznes 2.0] (Film/audio, PL)

#skuteczność #praca #efektywność

3. Medycyna opiera się na dowodach naukowych. Jest to tzw. evidence-based medicine (EBM), czyli praktyki mające poparcie np. w badaniach klinicznych. Istnieją też inne działania/zabiegi/badania/metody leczenia, których nie można zakwalifikować do EBM, ponieważ nie popierają ich skuteczności żadne rzetelne badania naukowe. Niektóre z praktyk nie-EMB można zaklasyfikować do uzupełniających/pomocniczych, a przynajmniej nie szkodzących. Są to np.: ziołolecznictwo, fizykoterapia, krioterapia, aromaterapia czy leczenie uzdrowiskowe. Są jednak praktyki, które w badaniach uznawane są za jednoznacznie nieskuteczne lub w których zagrożenia dominują nad korzyściami. Należą do nich np.: biorezonans, medycyna chińska, homeopatia, pierwiastkowa analiza składu włosa, a nawet akupunktura i akupresura. Niektóre praktyki, szczególnie ostatnie dwie z wymienionych nie powinny w żaden sposób szkodzić, a niektórym (za sprawą efektu placebo lub możliwości zrelaksowania się) nawet pomagają, lecz należy mieć świadomość ich silnie ograniczonego działania. Ważnym aspektem jest to, że korzystając z metod alternatywnych często tracimy pieniądze i czas, które możemy przeznaczyć na leczenie oparte na faktach. Jedną z istotnych kwestii, którą warto poruszyć, jest też opieranie się o wybrane przykłady. Może zdarzyć się, że alternatywna metoda pomoże w 10% przypadków. Bardzo często w takim przypadku ulegamy błędom poznawczym i opieramy swoje wnioski tylko o te 10%, nie patrząc na 90% przypadków, którym dana terapia nie pomogła lub zaszkodziła.

– Czy jestem przeciwnikiem naturalnych metod „leczenia”? Co ma leczyć korniszon wsadzony do odbytu!? (Film/audio, PL)

#medycyna #nauka #zdrowie

4. Pierwszy etap to zarabianie. Drugi etap to oszczędzanie. Trzeci etap to inwestowanie. Oczywiście – wszystkie te etapy przenikają się ze sobą, ale zwykle dążymy do takiej kolejności, aby wszystko działało skutecznie. W sieci jest dostępnych mnóstwo materiałów dotyczących zarabiania, oszczędzania i inwestowania, ale wiele z nich jest wątpliwej jakości. Często biorą się za takie materiały osoby, które same chcą jak najwięcej zarobić, nie dając w zamiast odpowiedniej wartości. W linku poniżej znajdziesz zapis spotkania live “Wieczory Pasywnego Inwestora”, a w opisie odcinka kolejne części z tego cyklu. Są to nagrania, jak sama nazwa wskazuje, poświęcone inwestowaniu w sposób nie wymagający poświęcania ogromnej ilości czasu na tę czynność. Mówiąc inaczej, przekazana jest wiedza, która powinna zainteresować każdego, kto chce zapewnić sobie dobrą przyszłość, nie zajmując się na kolejne pół etatu finansami.

– Od czego zacząć inwestowanie? – Michał Szafrański [WPI #1] (Audio, PL)

#oszczędzanie #inwestowanie #finanse

5. Krótkie video opisujące problem korzystania z ekranów w kontekście zaburzeń snu. Rytm dobowy jest silnie regulowany przez światło. Organizm, gdy jest wystawiony na jasne, niebieskie światło dostosowuje procesy biochemiczne tak, aby się rozbudzić i przygotować na dzień. Gdy natomiast jest ciemno, organizm wycisza się i przygotowuje do snu. Używanie elektroniki lub wystawianie się na inne źródła jasnego/zimnego światła przed snem zaburza wydzielanie melatoniny oraz rozregulowuje rytm dobowy. Rozwiązaniem jest tutaj jak najmniejsze wystawianie się na światło emitowane przez ekrany/LEDy, stosowanie filtrów światła niebieskiego w dowolnej formie, a najlepiej obydwa na raz. Pamiętaj, że ważne i skuteczne jest także odpowiednie oświetlenie domu – ciemne i ciepłe światło w godzinach wieczornych jest najlepsze i najmniej przeszkadza, aby mieć dobrej jakości sen.

– Screens are hurting your sleep. Here’s how. (Film/audio, ENG)

#sen #światło #rytmdobowy

6. Gorączka jest po to, aby zabijać bakterie i wirusy? Niekoniecznie. Jest to temperatura zbyt niska, aby tego dokonać. Podwyższona temperatura ma nieco inne cele, m.in. jest to pobudzenie elementów układu odpornościowego tak, aby te skuteczniej radziły sobie z drobnoustrojami. Wysoka temperatura ciała może co najwyżej spowolnić namnażanie patogenów. Nas jednak zwykle interesuje fakt, czy gorączkę należy zbijać. Jeśli gorączka jest niewielka (poniżej 38,5 – 39°C), najlepiej jest jej nie obniżać. Jednak powyżej tej wartości lepszą korzyść przyniesie jej obniżenie, np. przez chłodne okłady/kąpiele czy zastosowanie paracetamolu.

– Gorączka zabija bakterie i wirusy będące przyczyną infekcji? To mit. Zatem zbijać ją czy nie? (Film/audio, PL)

#gorączka #zdrowie #medycyna

7. Istnieją narzędzia, które tworzą podsumowania tekstowe z filmów na YT, jednak wiele z nich działa tylko w języku angielskim lub jest mocno ograniczona/droga. Pod poniższym linkiem znajdziesz takie narzędzie, które jest darmowe do 20 filmów miesięcznie, dość tanie powyżej tego limitu oraz obsługuje język polski. Jeśli nie chcesz/nie możesz przeznaczać czasu na oglądanie jakiegoś informacyjnego filmu na YT, po prostu wklej do niego link w tym narzędziu i przeczytaj podsumowanie. Pamiętaj, że film musi mieć dostępne napisy, aby narzędzie działało. 

Swoją drogą, to narzędzie robi trochę to, co ja w tym newsletterze. Jednak na ten moment brakuje mu jeszcze możliwości wybierania konkretnych treści, wyciągania z nich praktycznych wniosków oraz ogólnej, merytorycznej weryfikacji informacji. Być może jednak, to tylko kwestia czasu 🙂

– Nutshell Summaries (Narzędzie, wielojęzykowe)

https://nutshell.proximoai.com/

#streszczenie #youtube #ai

8. Niektóre produkty trafiające na rynek mają różnego rodzaju wady lub występują w nich zagrożenia. Jeśli te są wykrywane, istnieje obowiązek poinformowania o tym fakcie konsumentów. Na poniższych stronach publikowane są takie ostrzeżenia. Warto od czasu do czasu tam zajrzeć i sprawdzić, czy na liście nie pojawiają się często kupowane przez nas produkty.

– Ostrzeżenia (Strony www, PL)

https://www.gov.pl/web/gis/ostrzezenia

http://publikacje.uokik.gov.pl/hermes3_pub/

#bezpieczeństwo #zakupy #informacje

9. Skóra to największy organ w ciele człowieka. Jest ona poniekąd wyznacznikiem stanu organizmu, ale działa to także w drugą stronę – procesy wewnętrzne mają wpływ na stan skóry. Badanie, opisane w artykule z linku poniżej, przedstawia ciekawe wnioski dotyczące zmarszczek na skórze: nie są one tylko defektem estetycznym, ale starzejące się komórki skóry działają niekorzystnie “do wewnątrz” organizmu, napędzając proces starzenia się. Działa to nieco podobnie do nowotworu. Warto zwrócić uwagę, że duże znaczenie dla stanu skóry ma narażenie na promieniowanie słoneczne. Jeśli jest go zbyt wiele, staje się to niekorzystne. Być może, w najbliższych latach będziemy łatwiej zapobiegać starzeniu się, ponieważ testowane są aktualnie przeróżne preparaty mające na celu minimalizować efekty starzenia się komórek. Tym bardziej warto zatem o siebie dbać, aby jak najdłużej zachować zdrowie i sprawność – bowiem być może doczekamy się czasów, w których będziemy mogli znacząco wydłużyć czas życia w dobrym zdrowiu.

– Zmarszczki na twarzy zdradzają, jak długo jeszcze będziemy żyli. najnowsze badania (Artykuł, PL)

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1558987%2Czmarszczki-na-twarzy-zdradzaja-jak-dlugo-jeszcze-bedziemy-zyli-najnowsze

#zdrowie #nauka #skóra

10. W poprzednich newsletterach przedstawiałem ChatGPT, nowe narzędzie AI pozwalające uzyskać odpowiedź na skomplikowane i złożone pytania. Tutaj jednak ważna uwaga i ostrzeżenie: narzędzie to lubi zmyślać. Przynajmniej w wersji 3, zdarza mu się po prostu “lać wodę” i wręcz kłócić się z użytkownikiem, że jest inaczej. Ciekawą opcją jest zastosowanie polecenie “przedstaw szczegółowy tok myślenia” lub zadanie pytania w inny sposób, bardziej dokładnego. Dodatkowo, warto weryfikować uzyskane od chatbota informacje, szczególnie, gdy zamierzamy je wykorzystać do ważniejszego celu. Możesz sprawdzić na przykład co się stanie, kiedy zapytasz ChatGPT “kim jest Sebastian Chudziak” 🙂 Chatbot powiedział, że jestem znanym coachem biznesowym i napisałem kilka książek. Co więcej, napisał nawet o czym są te książki i podał zmyślone źródła.

– ChatGPT (Aplikacja, chatbot, ENG)

https://chat.openai.com/

I tu ciekawe video pokazujące przykłady: https://www.youtube.com/watch?v=5ZnIXOulPWo

#ai #informacje #ciekawostki

Złota Myśl Na Dziś: Jeśli nie możesz wygrać ze złymi nawykami/zmienić ich, spróbuj zmienić otoczenie – zarówno ludzi, jak i przedmioty

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu.  Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/

… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/

https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw

Archiwum Newslettera jest dostępne na stronie https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7 

Pozdrawiam, 

SebastianZapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂