Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.
Ostatni przed świętami, ale nie ostatni w tym roku. W tym numerze newslettera Kalejdoskop znajdziesz kilka wątków dotyczących w mniejszym lub większym stopniu psychologii, jednak nie zabrakło także innych tematów obejmujących szeroko rozumiane funkcjonowanie człowieka w zdrowiu i wyższej jakości życia. Miłego przeglądania! 🙂
1. Badania wskazują, że posiadanie obojga zdrowych rodziców jest wyjątkowo ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka – brak dobrego kontaktu z rodzicem wpływa negatywnie na wiele aspektów życia dzieci, w tym na ich zdrowie psychiczne czy życie seksualne. „Według niektórych naukowców dziecko szczególnie reaguje na nastawienie rodzica, którego postrzega jako posiadającego więcej władzy.”
– Brak ojca fatalny dla dzieci. Cierpią nawet komórki (Artykuł, PL)
http://www.sprawnypo40.pl/brak-ojca/
#psychologia #dziecko #biologia
2. Czy można pić alkohol trenując na siłowni? Można. Można nawet pić denaturat albo przestać chodzić. Pytaniem bardziej właściwym jest: jaka dawka nie spowoduje negatywnych skutków ubocznych? Nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to od wielu czynników. Jednakże niewielka ilość alkoholu, np. 2-3 piwa tygodniowo najprawdopodobniej nie spowoduje żadnego zauważalnie negatywnego efektu:
– ALKOHOL VS SIŁOWNIA feat. dr Damian Parol (Film, PL)
#alkohol #siłownia #odżywianie
3. Czym są emocje? Ludzką naturą, bez której stajemy się bezdusznymi robotami? Niekoniecznie. Ciekawe spojrzenie na emocje w kontekście biologiczno-ewolucyjnym i ich znaczenie w dzisiejszym świecie – człowiek “pozbywając się” emocji wcale nie musi zachowywać się jak robot. Emocje nie są bowiem tożsame chociażby z inteligencją emocjonalną czy empatią. Są raczej biologicznie uwarunkowaną “reakcją”, która często w dzisiejszym świecie nie tylko nie przydaje się, ale może być nawet szkodliwa i nieodpowiednia do warunków otoczenia.
– Są jak wyrostek robaczkowy – niepotrzebne a nawet szkodliwe? Prowokacyjnie o emocjach (Artykuł, PL)
#emocje #psychologia #człowiek
4. Mówi się, że “pierwsze 40 lat dzieciństwa są najtrudniejsze w życiu chłopców”. Jednak w realnym świecie dość szybko Nasze zachowanie jest weryfikowane przez proste czynności i zasady, którymi się kierujemy. Przestać robić te rzeczy po dwudziestce (przynajmniej, jeśli masz wysoko postawioną poprzeczkę):
1. Wiek nie jest wymówką (przestań się nim zasłaniać)
2. Przestań zwalać wszystko na swoich rodziców
3. Przestań jeść śmietnik
4. Skończ z imprezowaniem
5. Przestań wydawać na rzeczy, na które Cię nie stać
6. Oducz się natychmiastowej gratyfikacji
7. Przestań uczyć się od osób mizernych
8. Przestań zadawać się z toksycznymi ludźmi
9. Przestań komunikować się jak uwsteczniony neandertal
10. Przestań żyć bez zasad
– Przestać robić te rzeczy po dwudziestce (Film, PL)
#produktywność #doskonalenie #rozwój
5. Zanim uświadomimy sobie, co chcemy zrobić, w przedczołowych płatach mózgu muszą powstać plany. Analizując aktywność tych obszarów, można w prostych przypadkach przewidzieć, jaką decyzję podejmie człowiek, na parę sekund wcześniej, zanim on sam uświadomi sobie, co chce zrobić. Mózg podejmuje wiele decyzji, tworzy reprezentację „ja” pozwalającą lepiej wyodrębnić organizm od środowiska i przypisuje wszelkie działania “ja” jako czynnikowi sprawczemu. Wynikiem jest iluzja wolnej woli.
– Badania nad mózgiem. Charakter, znaczenie i perspektywy rozwoju – prof. Włodzisław Duch (Wykład, PL)
#mózg #kognitywistyka #nauka
6. Pieniądze są ważne i mają znaczenie w życiu – czy tego chcemy czy nie. Osoby biedne, balansujące na krawędzi utrzymania muszą poświęcać bardzo wiele czasu na „walkę z potrzebami”, co może przełożyć się na pogorszenie innych aspektów życia, np. nauki i dbania o siebie. Jest to nadmierna, nieproporcjonalna koncentracja na jednym czynniku, która odbiera znaczną ilość czasu.
– Czy bieda degraduje mózg? (Film, PL)
#pieniądze #jakośćżycia #finanse
7. Stawianie sobie celów jest podstawą sprawnego działania, jednak ślepe podążanie za celami, które być może już się przedawniły, może okazać się strzałem w stopę. W życiu ważny jest umiar i zdrowy rozsądek zamiast ślepego podążania za wcześniej ustalonym celem. Jeśli zauważysz w trakcie realizacji jakiegoś zadania czy projektu, że coś jest źle, zadaj sobie pytanie: “czy z tym co wiesz teraz, z tym kim jesteś teraz i z warunkami i trendami, które widzisz, ponownie wyznaczył(a)byś sobie ten sam cel?”
– Kiedy Twoje własne cele Ci szkodzą? (Film, PL)
#cele #motywacja #produktywność
8. Nawyki to czynności, co do których nie są potrzebne świadome decyzje – zaczynają się one bowiem w podświadomości. Większość osób nawykowo myje ręce po skorzystaniu z toalety, tzn. nie zastanawia się, tylko po prostu to robi. Niewątpliwą zaletą nawyków jest to, że nie wymagają wykorzystywania siły woli. Nie potrzebujesz do nich determinacji i motywacji. Natomiast ich wadą jest to, że nawyki mogą być także złe i powoli, ale skutecznie prowadzić Cię do wyniszczenia. Książka pokazuje opisowo, obrazowo i na przykładach jak działają nawyki. Nie ma jednej, łatwej, uniwersalnej metody na zmianę nawyku – jest praca nad nawykami. I jest to praca warta wysiłku.
– Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie – Charles Duhigg (Książka, PL)
#nawyk #rozwój #jakośćżycia
9. Lista akademickich baz do wyszukiwania treści naukowych. Płatne i darmowe, z przeróżnych dziedzin i dyscyplin
– List of academic databases and search engines (Strona, ENG)
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_academic_databases_and_search_engines
#nauka #wiedza #bazydanych
10. Warto jest brać zimne prysznice. Ich działanie obejmuje potwierdzone naukowo korzyści, do których należą m.in.: stymulacja układu odpornościowego, rozluźnienie ułatwiające zmaganie się ze stresem, czy poprawa funkcjonowania niektórych hormonów. Zimne prysznice hartują do trudnych warunków pogodowych i umysłowych, orzeźwiają (szczególnie rano) i poprawiają samopoczucie. Mówi się także (co mogę osobiście potwierdzić – SC.), że zimny prysznic przed snem poprawia zasypianie i jakość snu. Jak więc zacząć? Przede wszystkim od dobrego rozgrzania się – najlepiej ćwiczeniami, następnie gorącym prysznicem. Z początku po dobrym rozgrzaniu się zacznij polewać zimną wodą (maksymalnie zimną, nie “chłodną”) tylko dłonie i stopy. Po kilku dniach zacznij polewać także łydki i przedramiona, po kolejnych kilku dniach całe ramiona i uda. Następnie dodaj do tego polewanie zimną wodą głowy. Jeśli po kilku dniach nie będzie sprawiało to problemu, prawdopodobnie będziesz w stanie oblewać zimną wodą całe ciało. Pamiętaj, że z czasem uczucie zimna będzie coraz mniejsze – organizm zacznie się do zimnej wody przyzwyczajać. Pamiętaj także, że zimny prysznic nie oznacza od razu wchodzenia pod zimną wodę. Najpierw spokojnie umyj się w wodzie ciepłej, a na koniec wejdź pod zimną wodę.
– Lifehack / wskazówka
#lifehack #zimnyprysznic #zdrowie
Co najbardziej Cię zaciekawiło? Podziel się informacją w komentarzu lub w wiadomości prywatnej. A tymczasem życzę wesołych świąt! 🙂
Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop – dziękuję!
Pozdrawiam,
Sebastian
“Niby to samo, ale za każdym razem coś innego”
Zapisz się:
Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂