Newsletter kalejdoskop

Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.


Jak tam, trzymasz się jeszcze? Ten numer newslettera będzie pozbawiony wirusów, jednak nie jestem w stanie nie wspomnieć: walczmy o wolność. Fakt, nigdy nie mamy jej 100%, ale niech epidemia nie będzie podstawą do masowej inwigilacji, śledzenia i ograniczania swobód. Tyle. Póki co, większość osób nadal siedzi dłużej w domach, mam więc nadzieję, że i Ty spędzisz kilka miłych chwil na zapoznawaniu się z treścią tego newslettera 🙂 Dzisiaj kilka poleceń trochę obszerniejszych pozycji. Powodzenia!

1. Dlaczego poszukiwanie przyjemności staje się pułapką? Różnego rodzaju uzależnienia sieją spustoszenie i przyczyniają się do szybszej śmierci milionów ludzi. Mózg człowieka jest plastyczny i potrafi się zmieniać. Niestety uzależniacze zmieniają go w taki sposób, że przedmiot nałogu staje się ważniejszy niż zdrowie, rodzina czy bezpieczeństwo. Mechanizm uzależnienia opiera się o układ nagrody – pierwotny element mózgu, który nagradza zastrzykiem dopaminy za czynności, które „wydają mu się” potrzebne do przeżycia. Po czasie jednak odczucie się zmienia: „przyjemność jest ważna na początku cyklu uzależnieniowego, ale zmniejsza się w miarę trwania nałogu. Ludzie uzależnieni często używają narkotyku nie po to, by zyskać przyjemność, ale żeby nie czuć cierpienia związanego z zaprzestaniem brania.” Artykuł opisuje także stosowane aktualnie podejścia i metody naukowe w celu leczenia uzależnień.

– Dlaczego poszukiwanie przyjemności staje się pułapką? Mózg uzależniony [REPORTAŻ] (Artykuł, PL)

https://www.national-geographic.pl/national-geographic/ludzie/mozg-uzalezniony

#uzależnienie #dopamina #nałóg

2. Jak zostać graczem? I bynajmniej nie graczem komputerowym czy konsolowym – graczem swojego życia, w realnym świecie. Seria mocnych i konkretnych podcastów. Ogólnym, podstawowym i prawdopodobnie najważniejszym elementem jest zmiana podejścia i trening mentalny: Twoim życiem powinna kierować logika i analiza, a nie emocje i afekty. Oprócz kierowania się logiką przyda się wykreowanie pewnych zasad, zmiana lub udoskonalenie odczuć oraz odrzucenie lub przyjęcie niektórych praw. Część z nich dotyczy m.in. traktowania życia jak rollercoaster (cieszenia się zarówno ze wzlotów jak i upadków), nastawienia na unikanie problemów czy odzyskiwaniu kontroli nad sobą.

Cz. 1. https://www.youtube.com/watch?v=v0qH00gjyT8 

Cz. 2. https://www.youtube.com/watch?v=FYYx53Y3CQY

Cz. 3. https://www.youtube.com/watch?v=bAbYJKp0xUM 

(Audio/podcast – PL)

#psychologia #rozwój #filozofia

3. Nawyk samodyscypliny – zaprogramuj wewnętrznego stróża – książka opisująca mechanizmy stojące za szeroko rozumianą dyscypliną, planowaniem i efektywnością osobistą. Opisuje mechanizmy, jakimi możemy zarządzać sobą dla efektywniejszej organizacji dnia, pracy i osiągania własnych celów. Jedną z podstawowych metod jest wsteczny harmonogram – obejmujący m.in. zaplanowanie czasu wolnego i czasu na przyjemności najpierw, a zadań związanych z pracą później. Pozwala to na realne cieszenie się czasem wolnym, zamiast ciągłego męczenia się “czy oby na pewno mogę sobie na to pozwolić”.

– Nawyk samodyscypliny – zaprogramuj wewnętrznego stróża – Neil Fiore (Książka, PL)

#dyscyplina #produktywność #efektywność

4. Steve Jobs – biografia. Bardzo możliwe, że już to znasz, albo że o tym słyszałeś(-aś). Jeśli jednak nadal do tej pory nie udało Ci się przeczytać tej książki (lub posłuchać audiobooka), koniecznie to nadrób. Jest to niesamowita historia człowieka z pasją, opisuje jego dążenie do celów, unaocznia jak ważne jest być kimś nietypowym, nieschematowym w osiąganiu rzeczy wielkich. Choć oczywiście Steve Jobs nie był ideałem człowieka – można w jego postępowaniu doszukać się czegoś wyjątkowego oraz koniec końców – wnoszącego pewien rodzaj wartości do świata.

– Steve Jobs – biografia – Walter Isaacson (Książka/Audiobook, PL)

#biografia #inspiracje #sukces

5. Sen – czynność, którą nie tylko “trzeba odbębnić”. Czynność, która ma realny wpływ na stan mózgu, zdrowie, jakość życia a nawet długość życia. 

1. Wydaje Nam się, że organizm się dostosuje – to mit. Organizm nie przyzwyczai się do zbyt krótkiego snu, albo snu złej jakości. Po prostu będzie gorzej funkcjonował, a Ty przyzwyczaisz się do tego gorszego funkcjonowania.

2. Brak snu nie odpowiada za wszystkie choroby świata – ale jest czynnikiem wyzwalającym wiele z nich i sprzyjającym ich wywołaniu.

3. Dług snu może zabić. Jeśli organizm jest wymęczony może pojawić się tzw. “mikrosen” podczas monotonnych czynności. Jest to chwilowa utrata świadomości. Jeśli nastąpi np. podczas kierowania samochodem – możesz szybko wyczerpać swojej zasoby szczęścia.

Aby wspierać dobry sen pamiętaj, aby: spać 7-9h z dobrą jakością, dbaj o odpowiednie poziomy melatoniny, ćwicz, przygotuj odpowiednio sypialnię, pozbądź się zakłócaczy snu, nie spożywaj kofeiny w drugiej połowie dnia.

Dług Snu może Cię zabić! Czemu warto dobrze się wyspać?

https://www.youtube.com/watch?v=FMTv05mnvSc (Film, PL)

#sen #psychologia #zdrowie

6. Kreatywność to cecha uznawana powszechnie za pozytywną, sprzyjającą rozwojowi, efektywności działania, produktywności oraz osiągnięciom. Niestety w dzisiejszym systemie jest ona często niszczona już na etapie wczesnego dzieciństwa. 

Wśród czynników ją niszczących możemy wymienić: reżim czystości, nadmierne ocenianie człowieka, nadmierna kontrola, nagradzanie motywacyjne, bycie takim, jak inni, sztywne procedury, szczelnie wypełniony grafik, niespełnione marzenia rodziców. 

–  Jak system niszczy kreatywność? (Film, PL)

#kreatywność #system #pomysłowość

7. Kakeibo – japońska sztuka oszczędzania. Częste dylematy dotyczące oszczędzania odnoszą się do pewnego rodzaju konfliktu – lepiej jest bardziej oszczędzać, czy więcej zarabiać? To zależy od Ciebie. Z pewnością jednak warto jest mieć zarówno odłożoną “poduszkę bezpieczeństwa”, jak i zarabiać wystarczająco dużo. 5 idei:

1. Załóż dziennik wydatków i przychodów oraz przewidywanych przychodów/wydatków;

2. Zmień podejście od tego z czego zrezygnować, na to na co oszczędzać – warto mieć cel oszczędzania (do czego chcemy dążyć);

3. Zapisuj ręcznie wydatki i przychody – aby przyłożyć do tego więcej uwagi;

4. Zdecyduj co faktycznie musisz, a co jest tylko zachcianką – uporządkuj bałagan;

5. Kończ miesiąc podsumowaniem i postępem – monitoruj działania.

– Jak Japończycy oszczędzają pieniądze? Kakeibo! (Film, PL)

#oszczędzanie #pieniądze #finanse

8. ReNamer – program do automatycznego, szybkiego zmieniania nazw plików wielu elementów jednocześnie. Możesz łatwo usunąć z nazw niechciane elementy, ponumerować pliki, usunąć polskie znaki, poszeregować dokumenty czy foldery. Dodatkowo program jest darmowy do niekomercyjnego użytku. 

https://www.den4b.com/products/renamer (Program/aplikacja)

#produktywność #ułatwienie #lifehack

9. Lista ćwiczeń – propozycje ćwiczeń do wykonywania także w domu, przy ograniczonym sprzęcie lub całkowitym braku sprzętu. Niech okres “kwarantanny” nie będzie wymówką. Jeśli chcesz wykonywać ćwiczenia w domu, a zupełnie nie wiesz jak się do tego zabrać, pamiętaj o podstawowych zasadach:

1. Zawsze wykonaj rozgrzewkę: mogą to być proste krążenia, wymachy, skłony i skręty tułowia;

2. Ćwicz całe ciało. Nie wykonuj jedynie ćwiczeń na brzuch, pośladki czy ramiona. Wybieraj ćwiczenia tak, aby zaangażować wszystkie mięśnie;

3. Zacznij powoli. Nie przeciążaj się, wykonaj tylko kilka ćwiczeń, kilka serii każdego ćwiczenia, do kilkunastu powtórzeń w każdej serii. Stopniowo zwiększaj intensywność 🙂

– Lista ćwiczeń (Strona, PL)

https://sebastianchudziak.pl/lista-cwiczen/

#trening #siłownia #ćwiczenia

10. Wyreguluj mechanizm w Twojej… spłuczce. Wiele osób tego nie wie, ale możesz wyregulować ilość wody, jaką zużywa Twój sedes przy każdym spłukiwaniu. Dzięki temu możesz po prostu zaoszczędzić wodę.

– Lifehack

#lifehack #wskazówka #oszczędność

Wystarczy. Daj znać w dowolny sposób (komentarz, wiadomość prywatna, e-mail) jakie treści lub jakie kategorie treści najbardziej Ci się podobają, lub czego Ci brakuje. A ja wracam do swoich spraw 🙂

Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂

Pozdrawiam, 

Sebastian



Zapisz się:

Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂