Kalejdoskop to newsletter wysyłany co 2 tygodnie. Zawiera streszczenia artykułów/filmów/badań/nagrań z zakresu funkcjonowania człowieka, zdrowia, aktywności fizycznej, produktywności, rozwoju, psychologii oraz przydatne aplikacje, ciekawostki i wskazówki.
Cześć!
Dziś kolejna niedziela, a jeśli niedziela to… Kalejdoskop! (albo jego brak, szansa 50:50)
Przygotowałem dla Ciebie kilka materiałów o dość różnorodnej tematyce, dlatego mam nadzieję, że znajdziesz coś ciekawego dla siebie. Wiele dzisiejszych treści wymaga posłuchania/obejrzenia/przeczytania źródła (a nie tylko opisu z mojego newslettera), dlatego zachęcam do poświęcenia im kilku chwil 🙂 Tak więc nie przedłużam, przyjemnego czytania, słuchania i oglądania!
1. Rozmowa na temat społecznego problemu z alkoholem, czyli legalnym narkotykiem, który sieje spustoszenie, a którego nikt z rządzących nie może ograniczyć. Społecznie i kulturowo znaczna część społeczeństwa wręcz ubóstwia alkohol i traktuje go jako coś wartościowego. Problem polega na tym, iż ta substancja silnie oddziałuje na emocje i uzależnia. To powoduje przywiązanie, psychologiczną podświadomą więź, przez którą często szukamy dla czynności spożywania alkoholu usprawiedliwień. W rzeczywistości, zdecydowana większość spożywanego alkoholu to maskowanie swoich problemów z emocjami.
Drugi materiał stanowi niejako podsumowanie negatywnych skutków alkoholu, min. wpływ na mózg (układ nerwowy), aspekty estetyczne ciała oraz problemy społeczne. Wnioski: nie ma bezpiecznej/zdrowej dawki alkoholu, jedyną opcją w pełni korzystną jest całkowite niespożywanie alkoholu.
– Robert Rutkowski: Żyjemy w alkoholowej sekcie, padamy na kolana przed alkoholem jak przed bóstwem. (Film/audio, PL)
– Co Alkohol robi z Twoim mózgiem, ciałem i życiem? (Film/audio, PL)
#alkohol #uzależnienie #zdrowie
2. Podcast o uczeniu się, pamięci, mózgu i stresie. Obala wiele mitów związanych z uczeniem się, np.: wbrew powszechnym przekonaniom, uczyć nowych rzeczy możemy się w każdym wieku. Z podcastu dowiesz się w jaki sposób efektywnie się uczyć, jak wspomagać pamięć, jak radzić sobie z otaczającymi bodźcami a także jak istotna jest rola stresu (ale tego pozytywnie rozumianego) w motywacji do działania. Nie zabrakło także poruszenia wątku, czy aktywność fizyczna ma wpływ na sprawność intelektualną – a jaki jest jej wpływ, tego niemal na pewno się już domyślasz 🙂
– prof. Wojciech Glac: mózgi są bardziej odporne na stres, niż nam się wydaje #podgorskaogolnie (Film/audio, PL)
#pamięć #mózg #stres
3. Każdy człowiek tworzy świat. Brzmi to dość dziwnie i nierealnie, ale po przemyśleniu tego zdania, odkryjesz, że tak jest. I zdecydowanie faktem jest to, że nie jesteś w stanie “całkowicie” zmienić świat w łatwy sposób, ponieważ jesteś jego niewielką częścią. Jednak mimo tego, że jesteś częścią, to kształtujesz przyszłość swoimi teraźniejszymi zachowaniami. Niezależnie od Twojego stanowiska, zostawiasz po sobie “trochę siebie”. Dlatego tak ważne jest, aby być świadomym czy działa się w kierunku tworzenia lepszego, czy gorszego świata.
– Jak Możesz Tworzyć Lepszy Świat (Film/audio, PL)
#rozwój #psychologia #filozofia
4. Dzień jest od aktywności, a noc jest od spania. To pozornie banalne określenie i większość osób się z nim zgodzi, jednak… kto obsłuży to, co musi działać w nocy? Póki co muszą to robić ludzie, a co za tym idzie, niektórzy muszą pracować w nocy. Jednakże skutki pracy zmianowej są katastrofalne dla zdrowia w długiej perspektywie czasu. Artykuł opisuje kolejne, nowe badanie, gdzie pracujący zmianowo mieli pogorszone funkcje wykonawcze i poznawcze – m.in. pamięć. Zaburzony rytm okołodobowy jest silnie szkodliwy dla całego organizmu, a z pracą zmianową wiąże się często także ogólnie mniejsza długość snu (nie odsypiamy po nocy pełnych np. 8 godzin, ale często 3-5). Wszystko to dodatkowo pogarsza produktywność i obniża jakość życia.
Co z tym zrobić? Szukać możliwości pracy zmianowej, jeśli się tak pracuje, nawet kosztem nieco mniejszego wynagrodzenia. To, za pracę zmianową nie jest dużo większe, ponieważ ludzie po prostu godzą się na ten tryb pracy. Co do zasady można próbować innych metod (blokowanie niebieskiego światła, melatonina itd.) jednak jest to trochę jak używanie odświeżacza powietrza, zamiast wyrzucenia zgniłej ryby.
– Praca zmianowa niszczy zdrowie. Skutki widać dopiero po latach (Artykuł, PL)
#praca #sen #zdrowie
5. Kreatyna to suplement o jednym z największych współczynników “zbadania”. To znaczy, że na jej temat znajdziemy tysiące badań naukowych, w tym metaanaliz oraz badań wysoce niezależnych. Kreatyna jest suplementem bezpiecznym, o szerokim działaniu, a najczęściej wykorzystywana jest w sportach siłowych i szybkościowych, gdzie poprawia sprawność. Należy jednak pamiętać, że kreatyna znajdzie nie tylko tam zastosowanie, bowiem może ona usprawniać także działanie mózgu. To znaczy, że ma ona pozytywne znaczenie m.in. dla pamięci i uwagi, a więc może być ona suplementem przydatnym nawet osobom niećwiczącym. Dodatkowo, kreatyna pomaga zachować masę mięśni w okresie starości, jednak należy pamiętać, iż nie zastępuje ona treningu z ciężarami, ale po prostu wspomaga jego efekty.
– How CREATINE will help you gain 3 pounds of muscle | Dr. Darren Candow (Film/audio, ENG)
– Jak Kreatyna ULEPSZA MÓZG? (Film/audio, PL)
– Kreatyna po 40-tce. Jak ZMIENI Twoje ciało i zdrowie (Film/audio, PL)
#kreatyna #suplementy #badania
6. Martwy ciąg, wyciskanie sztangi leżąc i przysiad ze sztangą, to bezwzględna podstawa budowania masy mięśniowej. Prawda, czy fałsz? Badania wskazują, iż jest to… fałsz. Mimo, iż wiele osób traktuje tę “świętą trójkę ćwiczeń” jako bezwzględny fundament, to badania naukowe wskazują jasno, iż można równie skutecznie budować masę mięśniową na zamiennikach tych ćwiczeń, w tym także na ćwiczeniach na maszynach.
Należy jednak pamiętać o długoterminowych konsekwencjach pewnych rodzajów ćwiczeń, np. silnie izolowanych ćwiczeń na maszynach. Sam fakt, iż budują one podstawowe mięśnie równie dobrze nie oznacza, że nie doprowadzą czasem do pozornie niezauważalnych dysproporcji sił mięśniowych lub dysproporcji płaszczyzn ruchu. Dlatego jednak warto opierać trening o ćwiczenia złożone, lecz mając na uwadze, że żadne z podstawowych ćwiczeń trójboju nie jest niezbędne.
– These 3 Exercises DON’T Build More Muscle (Film/audio, ENG)
#trening #siłownia #trójbój
7. “Papierowe słomki do napojów mogą być szkodliwe dla ludzi, nie będąc przy tym lepszymi dla środowiska niż słomki plastikowe” – to informacja z badania opublikowanego niedawno w Food Additives & Contaminants. Problem w tym, że papierowe słomki/kubki i inne “naczynia” tak naprawdę są mieszanką papieru oraz plastikowej* powłoki wodoodpornej. Ta powłoka to o wiele mniej plastiku od tradycyjnych jednorazówek, jednak nadal ani nie możemy mówić o neutralności dla środowiska, ani o pełnym bezpieczeństwie dla człowieka.
Powinniśmy starać się po prostu unikać naczyń jednorazowych na rzecz wielorazowych (np. metalowych). Ja sam, jako, że często używam słomek, kupiłem kiedyś 12 sztuk stalowych i nic nie wskazuje na to, aby w ciągu najbliższych 50 lat przestały być użyteczne.
* słowo plastik użyte w uproszczeniu, często są to po prostu specjalistyczne, syntetyczne substancje chemiczne.
– Papierowe słomki mogą szkodzić ludziom zamiast pomagać środowisku (Artykuł, PL)
– Paper drinking straws may be harmful and may not be better for the environment than plastic versions (Artykuł, ENG)
https://www.sciencedaily.com/releases/2023/08/230825122044.htm
– Paper cups are just as toxic as plastic cups (Artykuł, ENG)
https://www.gu.se/en/news/paper-cups-are-just-as-toxic-as-plastic-cups
#środowisko #zdrowie #badania
8. Baza najbardziej popularnych stron internetowych AI. Znajdziesz tu ponad 3000 posegregowanych stron z narzędziami wykorzystującymi sztuczną inteligencję. Warto przeglądać tego typu narzędzia i uczyć się ich używania, ponieważ mówiąc wprost – jest to przyszłość. Tak, jak kiedyś pojawił się np. internet lub smartfony, tak teraz wkraczamy w erę narzędzi AI.
– 3000+ Most Popular AI Websites Sorted By Monthly Traffic (Baza, ENG)
https://www.ilib.com/ai-websites
#ai #narzędzia #produktywność
9. Pomyśl o stworzeniu “własnego kompendium wszystkiego”, gdzie w uporządkowany sposób będziesz zapisywać wszystko, co od czasu do czasu Ci się przydaje lub może przydać. Będą to przykładowo: książki/podcasty ciekawe/do przeczytania, inspiracje i lifehacki (np. z mojego newslettera), linki do stworzonych map myśli, linki do narzędzi internetowych wraz z opisami wykorzystania, procedury robienia czegoś, najtrudniejsze zwroty z języka obcego, lista opublikowanych artykułów, lista osób, do których warto raz na jakiś czas napisać, suplementy jakie warto przyjmować, działające techniki produktywnościowe, metody, dzięki którym pokonywałeś/aś prokrastynację, skróty klawiszowe używanych programów itd. itp.
Możesz zacząć zapisywać te rzeczy w jednym pliku w sposób nieuporządkowany, a z czasem dopiero tworzyć nagłówki i hierarchię treści, wraz z większą ilością zapisków. Dobrze sprawdza się tu po prostu plik w Wordzie lub Google Docs, ponieważ dzięki temu wszystko jest w jednym miejscu.
– Wskazówka, bez linku
#lifehack #wiedza #informacje
10. Pomyśl o stworzeniu “czerwonej teczki”, czyli teczki, w której znajdą się najważniejsze informacje od członków rodziny w razie poważnego wypadku/śmierci. Może to być teczka, do której obie osoby ze związku wkładają “zapieczętowaną” kopertę, w której będzie informacja o tym, gdzie przechowywane są pieniądze oraz hasła do kont/hasło główne do menedżera haseł itp. Tego typu teczka powinna być stworzona w obecności obu osób, zaklejona i schowana w bezpiecznym miejscu.
Po co to? W razie poważnego incydentu, druga osoba może mieć dostęp do kont/środków/dokumentów drugiej strony, co odciąży ją w stresującej sytuacji i umożliwi np. sprawniejsze ogarnięcie spraw spadkowych, związanych z bankami, działalnością, nieruchomościami itp.
– Wskazówka, bez linku
#bezpieczeństwo #wskazówka #informacje
Złota Myśl Na Dziś: Co masz zrobić w 2 godziny, zrób w 2 godziny, a nie w 8
Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu. Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop 🙂
Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/
… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/
https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw
Archiwum Newslettera jest dostępne na stronie https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/
Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7
Pozdrawiam,
Sebastian
Zapisz się:
Jeśli formularz nie jest dostępny lub nie działa, wyłącz dodatki blokujące reklamy/skrypty. Na tej stronie niemal w ogóle nie ma reklam 🙂